Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: sindesi laptop me epaggelmatiko mikti - Page: 3

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

kaltsasHome userMember since 2011
paidia kalispera sas tha ithela na sundeso tn mikti m me t laptop m kurios gia anaparagogi kai na xeirizomai to virtual dj kathos episis na sudneso kai 2 extra ixeia p exo me tn mikti tha ithela na m boithisete me tn sundesimotita kai na m apantise episis sto an ola auta ginontai xoris eksoteriki karta ixou

euxaristo poly
 

Posted Sat 24 Dec 11 @ 4:13 pm
Γεια σας παίδες...εγώ έχω ένα κλασικό κοινό πρόβλημα...απλά επειδή παίζω πιο πολύ σαν guest dj δεν θέλω να τρέχω σε ακραίες λύσεις...έχω ένα netbook της compaq,controler έχω ένα numark dj2go και έναν μίκτη που μου έδωσε ένας φίλος μου numark κι αυτός με 4 κανάλια...μπορεί κάποιος να μου πει μια απλή λύση για να ακούω το κομμάτι στο Α ή Β deck από τα ακουστικά μόνο???γτ όταν κάνω την ρύθμιση για να γίνετε αυτό μου παίζουν τα μισά ηχεία το ίδιο κομμάτι με αυτό των ακουστικών και δεν έχω βρει λύση...όταν παίζω με τον υπολογιστή μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά με το netbook ναι...από virtual dj έχω το 7.0.3 pro και έχω και το virtual dj 6.0.5 για τα skin μόνο...το netbook το συνδέω στον μίκτη στο κανάλι 1(αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό) με rca σε καρφί 3.5...μπορείτε να βοηθήσετε και έχω το original version αγορασμένα και τα 2 virtual dj...προτείνετε κάποια απλή λύση αν μπορείτε...επίσης παίζω και με έναν δικάναλο μίκτη και cd που έχει...αν μπορείτε προτείνετε κάτι και για αυτόν τον μίκτη...
 

Posted Sat 28 Jan 12 @ 9:37 pm
1oν, αν εχεις την pro, δηλωσε την στο προφιλ σου
2ον, κανεις λαθος στη συνδεση και
3ον χρειαζεσαι καρτα ηχου με τουλαχιστον 2 stereo εξοδους για συνδεση με εξωτερικο μικτη.
Με την καρτα συνδεεις την μια της εξοδο στο ενα καναλι (πχ το ch1), την αλλη εξοδο στο αλλο καναλι (πχ το ch2) και τα ακουστικα σου στο μικτη. Απο το vdj μετα θα πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις, αλλα θα σου τις πει καποιο pro μελος γιατι δεν τις ξερω...
 

Posted Sun 29 Jan 12 @ 4:46 am
Χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου δεν γίνετε τπτ???γτ μέχρι να φτιάξω το δικό μου γτ λεφτά δεν παίζουν και πολύ τώρα τελευταία παίζω με ενός φίλου μου το netbook και το ψάχνει και εκείνος το πράγμα αυτό...και κάτι άλλο...αν δεν δηλώσω την έκδοση που έχω τι μπορεί να γίνει γτ δεν ξέρω...υπάρχει λόγος π.χ. πειρατεία και έτσι με crackαρισμένες εκδώσεις???γτ έχω δει πολλούς που παίζουν με crackαρισμένες και δεν αντιμετωπίζουν κανένα crash αλλά ούτε είχαν στο παρελθόν...αν μπορείς εξήγησε μου γτ δεν ξέρω είμαι καινούριος σχετικά...δλδ το vdj παλιά το είχα ίσα ίσα για να "παίζω" κατά κάποιο τρόπο και πήρα το controler και παίζω σε πάρτι,σε εκδηλώσεις,guest έχω κάνει δυο φορές αλλά έπαιρνα το laptop μου που έχει 2 εξόδους ήχου,μία πράσινη και μία μπλε και μια είσοδο ροζ του μικροφώνου...
 

Posted Tue 31 Jan 12 @ 8:00 pm
1) Όταν δηλώνεις το serial number σου στο προφίλ σου μπορείς να κατεβάσεις updates δωρεάν, καθώς και plug-ins και skins. Αν δηλαδή έχεις γνήσιο το VirtualDj PRO 7.0.3 μόλις δηλώσεις το serial σου θα μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν το 7.0.5 PRO, αλλά και το 8 μόλις κυκλοφορήσει (επίσης δωρεάν)

2) Όσο άσχετος κι αν είσαι με τη μουσική και το dj-ing καταλαβαίνεις οτι είσαι στην επίσημη σελίδα ενός προγράμματος (του VirtualDj) οπότε οποιαδήποτε "ανοχή" σε πειρατικό λογισμικό δεν είναι εφικτή.

3) Οι "παρενέργειες" μιας πειρατικής έκδοσης δεν μπορούν ούτε να "προβλεφθούν" ούτε να "αποκαλυφθούν"

4) Εαν έχεις στην κατοχή σου μία έκδοση LE (νομίζω οτι το Numark Dj2Go δίνει μία LE) τότε αν την κάνεις register εδώ θα δικαιούσαι έκπτωση στην αγορά του VirtualDj PRO Full (πέρα απο τις τυχόν δωρεάν αναβαθμίσεις της LE)

5) Μεταξύ μας και με απόλυτη ειλικρίνεια θα έλεγα οτι δεν έχεις το γνήσιο PRO. Αν το είχες δεν θα "αγόραζες" και το 6.0.5 και το 7.0.3 (όπως αναφέρεις στο πρώτο σου post) καθώς με το που θα αγόραζες το 6.0.5 θα μπορούσες να έχεις δωρεάν και τα 7.0, 7.0.1, 7.0.2, 7.0.3, 7.0.4 & 7.0.5

6) Για να απαντήσω και στο ερώτημα σου: Χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου όχι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για το netbook εκτός κι αν θες να ακολουθήσεις μια "μεσοβέζικη" λύση και να παίζεις μονοφωνικά.

7) Μου φαίνεται λίγο "δύσκολο" να έχεις αγοράσει το πρόγραμμα δύο φορές (600 ευρώ κόστος) + την κονσόλα (άλλα 100 ευρώ) και να δυσκολεύεσαι να αγοράσεις μία εξωτερική κάρτα ήχου με κόστος άλλα 100 ευρώ!

8) Θα σου προτείνω μία λύση και δεν πρόκειται (προσωπικά) να σε βοηθήσω σε "άλλη" λύση εκτός κι αν κάνεις register τα serial number σου:
α) Εγκαθιστάς στο Netbook την LE έκδοση που είχε μαζί του το DJ2GO
β) Αγοράζεις μία κάρτα ήχου με δύο εξόδους όπως ΑΥΤΗ ΕΔΩ
γ) Επειδή το Numark DJ2GO δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου η έκδοση LE που το συνοδεύει θα σου επιτρέψει να επιλέξεις σαν κάρτα ήχου για να παίξεις μουσική την εξωτερική κάρτα ήχου. Επομένως ρυθμίζεις την LE να παίζει με την κάρτα, και είσαι έτοιμος.

 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 1:30 am
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και δεν ήξερα ότι μπορώ να κατεβάσω τα άλλα δωρεάν πραγματικά!!!από φίλους τα πήρα τα cd που τα έχουν και τα πέρασα αλλά δεν ήξερα ότι χρειάζεται τόσο το serial number...ο ένας είχε το 6.0.5 που το είχε πάρει ο πατέρας του που παίζει σε μαγαζιά και μου το έδωσε και το άλλο μου το πέρασε άλλος φίλος μου που το έχει ο αδελφός του και εγώ έχω την έκδοση 7.0.2 LE LITE από την DJ2GO που έχει και το skin της αλλά δεν το εγκατέστησα γτ νόμιζα πως δεν είναι το pro και θα χάσω όλες αυτές τις δυνατότητες που έχει το pro...και τα δύο μου τα πέρασαν οι ίδιοι!!!το τονίζω γτ δεν ξέρω αν όντως το έκαναν αυτό με το serial number...θα είναι καλύτερα να εγκαταστήσω την δικιά μου την έκδοση και να δηλώσω το serial number όπως λέτε αν έχει???και κάτι άλλο επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή πρόβλημα με μονοφωνικό ή στερεοφωνικό ήχο με μια πιο φθηνή κάρτα ήχου εξωτερική,γύρω στα 40 ευρώ που έχω δει κάποιες,θα έχω πρόβλημα???γτ ξέρω πως η Audio 2 Dj την προτείνουν πάρα πολλοί είναι απ ότι κατάλαβα απ τις καλύτερες...και κάτι άλλο...στο pc μου στο virtual στο config βάζω asio driver και μου βγάζει 4 κανάλια (1&2 master,3&4 ακουστικά ή το αντίθετο)τι θα πρέπει να κάνω γτ μέχρι στιγμής έπαιζα με λάθος ρυθμίσεις,έβαζα mono seperated και master αριστερό και ακουστικά δεξί κανάλι...μπορείτε να με βάλετε στον "ίσιο" δρόμο???ξέρω σας κουράζω αλλά θέλω να μάθω να μην τα κάνω λάθος πράγματα και να τα λέω και στους άλλους λάθος αν με ρωτάνε.
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 7:20 am
1) Ακόμα και γνήσια να την έχει ο αδερφός του φίλου μου που το είχε αγοράσει ο πατέρας του και πάει λέγοντας, δεν είσαι ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ του λογισμικού οπότε θεωρείται παράνομη κόπια (και φυσικά δεν υποστηρίζεται απο την κοινότητα)

2) Απο τα λεγόμενα σου είσαι νόμιμος κάτοχος ΜΟΝΟ της 7.0.2 LE (Lite Edition) και αυτή πρέπει να χρησιμοποιείς

3) Απο την στιγμή που ΔΕΝ έχεις κάρτα ήχου με ASIO drivers τότε δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ASIO στις ρυθμίσεις. Ούτε φυσικά να προβείς σε λύσεις τύπου ASIO4ALL που θα σου δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα απο αυτά που θα σου "λύσουν"

4) Αν και "μπορείς" να χρησιμοποιήσεις κάρτα των 40 ευρώ δεν θα σου το συνιστούσα. Θα σου το πω απλά ακόμα κι αν ακουστώ "κάπως" και παρεξηγηθείς: Θες με 60 ευρώ controller (τόσο κοστίζει σήμερα στο djmarket) και 40 ευρώ κάρτα να πας κάπου να παίξεις επαγγελματικά; Και πόσο θα χρεώσεις; Και πως θα ζητήσεις τα χρήματα που θα ζητήσεις όταν ο ήχος σου θα είναι σαν να παίζει κακής ποιότητας internet radio μπροστά στον ήχο που θα βγάζουν τα CDJ του μαγαζιού;

5) Η έκδοση 7.0.2 LE που έχεις σαφώς και έχει δικό της serial number που θα πρέπει να το δηλώσεις εδώ: http://www.virtualdj.com/users/edit.html Αφού το κάνεις αυτό θα δικαιούσαι μια μικρή έκπτωση για να αγοράσεις το VirtualDJ PRO Full αν και όποτε το επιθυμείς. Με την LE που έχεις δεν θα μπορείς να κατεβάσεις skins και effects αλλά θα έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις της LE έκδοσης που διαθέτεις. Να σου ξεκαθαρίσω βέβαια οτι οι εκδόσεις LE δεν αναβαθμίζονται τόσο συχνά όσο η PRO. Έτσι μπορεί αυτή την στιγμή η τελευταία έκδοση του PRO να είναι η 7.0.5 αλλά η τελευταία LE για τον controller σου να παραμένει η 7.0.2 Επίσης σαφώς και η LE έχει λιγότερες δυνατότητες απο την έκδοση PRO. Αλλά κάνει όλα όσα είναι σχεδιασμένος ο controller σου να κάνει.

6) Αφού καταλήξεις στο αν θα αγοράσεις μια κάρτα των 40 ευρώ ή μια κάρτα σαν αυτή που σου πρότεινα, ξανακάνε post για να σου δώσω τις ρυθμίσεις καθώς διαφέρουν.

7) Σαφώς και η Audio 2 που σου πρότεινα είναι μια πολύ καλή κάρτα και μάλιστα και πολύ οικονομική!!! Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι απο τις καλύτερες κάρτες ήχου... Για να πάρεις μία απο τις καλύτερες κάρτες ήχου το κόστος ξεκινάει απο τα 300 ευρώ και φτάνει εύκολα τα 600 ή και τα 1000 ευρώ! Και ΔΕΝ μιλάμε για κάρτα ήχου studio ;)
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 8:08 am
Το κατάλαβα ότι δεν είμαι προφανώς ο νόμιμος κάτοχος,απλά διευκρινίζω το εξής ότι δεν είναι κατεβασμένα από το ίντερνετ και εντάξει σε μπέρδεψα με αυτά ποιανού είναι και πως...Αυτά που θέλω είναι:

1)Θέλω μια σύνδεση και μια ρύθμιση,με ή χωρίς μίκτη δεν έχω πρόβλημα,για τον επιτραπέζιο υπολογιστή που έχω στο σπίτι και τον παίρνω που και που να παίξω με αυτόν σε κάποια πάρτι σε σπίτια...έχει η κάρτα ήχου του τις εξής θύρες:πορτοκαλί,πράσινη,γκρι,γαλάζια,μαύρη και ροζ για το μικρόφωνο...αν μπορείς πες μου τι μπορώ να κάνω με αυτόν...

2)Θέλω να μου πεις αν θα χρειαστώ κάτι περισσότερο από ένα καλώδιο από rca σε καρφί αρσενικό 3.5mm που απλά το συνδέω στον ενισχυτή και παίζω(που 1000% θα χρειαστώ)...

3)Θέλω μία "Α" κατανόηση από εσάς εδώ γτ δεν έχω πολύ καιρό σε αυτόν τον χώρο και ψάχνομαι γενικά και προσπαθώ να πάρω συμβουλές από πιο "παλιούς" dj's και μου είπαν να γραφτώ εδώ για να ψαχτώ και να πάρω σωστές συμβουλές...γτ τώρα ξεκίνησα έχω αναλάβει μόνο 4 δουλειές και οι 3 ήταν σε πάρτι σε σπίτια και η τελευταία σε μαγαζί που έπαιξα,αναγκαστικά με το pc μου,και δεν είχα πρόβλημα με τον ήχο,είχα πολύ ωραίο ήχο και είχα καλή σύνδεση στον μίκτη και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...τα guest που έκανα τα έκανα απλά με τον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο και χρησιμοποιούσα μηχανήματα άλλου που ήταν έτοιμα και αυτά τα guest ήταν μόνο 2 και απλά ήμουν γνωστός του dj και μου πρότεινε για να με βοηθήσει στο ξεκίνημα μου,αλλά δεν ήξερε να με βοηθήσει και μου είπε να μπω εδώ να ρωτήσω...α και κάτι τελευταίο...έχω χρήματα να πάρω με τον τρόπο που λες την pro έκδοση και γενικά τα πράγματα που λες αλλά απλά σε λίγο καιρό πάω στρατό και τα λεφτά που έχω στην άκρη τα κρατάω για εκεί...μετά θα τα πάρω όλα αυτά και θα είμαι κομπλέ...πιστεύω...
 

Posted Wed 01 Feb 12 @ 4:07 pm


(Old topics and forums are automatically closed)