Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Χάθηκε το PFL

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλημερα παιδιά,

Σήμερα κατέβασα τους καινούργιους drivers για την DJ console RMX και το σύστημα κατά την εγκατάσταση, ενημέρωσε αυτόματα και το firmware της κονσόλας.

Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα, πλέον δεν έχω την δυνατότητα να ακούω από το PFL τι παίζει στο δεύτερο Player. Έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου του υπολογιστή μου αλλά και της εικονικής κάρτας της κονσόλας, μάταια.

Ως τώρα συνέδεα το master output της κονσόλας 1/2 σε μια Auxiliary είσοδο της κάρτας ήχου του PC και από τα ακουστικά είχα κανονικά PFL όποιο κανάλι ήθελα. Τώρα με διαφορετικές ρυθμίσεις και πατέντες, μπορώ να έχω ή το ένα ή το άλλο. Δεν ξέρω τι έγινε αλλά έχω απογοητευθεί γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αν κάποιος γνωρίζει την λύση στο πρόβλημα μου ας μου απαντήσει.

Ο υπολογιστής μου έχει λειτουργικό σύστημα Windows “Vista” και η κάρτα ήχου είναι η “Sound Blaster Audigy 2ZS Platinum Pro” της Creative.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας,

Αντώνης.
 

Posted Sat 09 May 09 @ 11:35 pm
Να διευκρινίσω το ότι ήδη δοκίμασα όλες τις παλαιότερες εκδόσεις των driver που είχα στο αρχείο μου, καθώς και όλες τις παλαιότερες εκδόσεις του mixing software που είχα διαθέσιμες. Εννοείτε πως δεν είδα φως.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει μετά το flashάρισμα του firmware όπως επίσεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βρίσκω πουθενά firmware updates.

Με configuration, “headphones”στα outputs, με RMX Console κάρτα ήχου και ASIO Drivers, όλα δούλευαν κανονικά. Έβαζα τα ακουστικά μου στο jack της κονσόλας και είχα κανονικά προακουστική (prefade listening) από όποια πηγή επέλεγα. Τώρα αν έχω προακουστική με άλλες ρυθμίσεις, δεν δίνει απολύτος τίποτα στο 1/2 master output (που έστελνα στο Line in της κάρτας του PC).

Άσε που δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πανικός με την προακουστική. Σε εμένα δούλευε κανονικά από την πρώτη στιγμή. Στην ουσία είναι σαν να έχεις δυο κάρτες ήχου, μια της κονσόλας για PFL και μια του PC για τα ηχεία και το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα laptop. Αλλιώς γιατί να πάρω μια τέτοια κονσόλα ρε παιδιά; υπάρχουν υπερβολικά φτηνότερο hardware για αυτόν τον σκοπό με προσθήκη δεύτερης κάρτας.

Άντε βάλτε ένα χεράκι, αν δεν βρω λύση το πιο πιθανό είναι πως θα πάω σε κάποια επαγγελματική λύση που να είναι αξιόπιστη και σαφώς ακριβότερη, πράγμα που απεύχομαι, όχι τιποτά άλλο δεν είμαι και επαγγελματίας DJ, απλό ψώνιο είμαι και δεν πρόκειται να μου αποφέρει χρήματα μια τέτοια κίνηση...
 

Posted Sun 10 May 09 @ 10:59 am
ΩΠ! νάτος κι ο άλλος...

lazik wrote :
Lipon exo pro vdj 5.2.1 kai skin tis hercules ola ta drivers stin hercules full telospanton kai exo problima pos mporo na balo ta akoustika kai otan akougete sto ena deck apo ta ixia na akouo to allo deck apo ta akoustika... basika ta ixia pou dokimazo eine sindedemena sto pc kai otan kataferno ta akoustika na douleboun apo to hercules den akougete eixos apo ta ixia katholou.... kai sto config exo inputs none outpouts headphones sound cards 2 kartes proti tou pc mou deuteri tou hercules... outpout channels master first card/headphones second card kai ta akoustika apla den akougonte katholou.... kai ama allakso ta output channels kai balo master second card/headphones first card apla den kanei tpt to master stin konsola kai mporo na xamilono ton ixo mono apo vol deck a /deck b kai ta akoustika pali no sound opou kai na ta sindeso... kai den exoun problima ta akoustika oute h konsola exo dokimasi pola akoustika kai stin consola eipa oti ama balo apla outputs headphones kai sound card tis hercules mono akougote alla den akougete tipota apo ta ixia ... perimeno apantisis:P
 

Posted Sun 10 May 09 @ 11:38 am


(Old topics and forums are automatically closed)