Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room,..... (mpla, mpla, mpla...) - Page: 156

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

@snik3


Exeis pm
 

Posted Mon 30 May 11 @ 6:18 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ego na arxiso apo mia alli erotisi (snik and all) : Gia poso kairo skopeyte akoma na grafete ta mp3 se cd kai na ta paizete apo cd....
Ligo oksimoro den einai ?
An apantisete auti tin apli erotisi, oi epiloges diafofopoiounte pros to kalytero gia tin tsepi...
H telaytaia fora pou pigaina me balitsa cd se magazi -kai den htan 'balitsa' alla balitsaki giati hdi xrisimopoiousa 50% PC- prepei na htan to 2002-2003... Apo tote koubalao mono 2-3 mixed cd na brislontai an xreiastei..
 

Posted Mon 30 May 11 @ 11:57 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
yparxoun kai ta stickakia apopsis....
 

Posted Mon 30 May 11 @ 12:02 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
apopsis wrote :
Ego na arxiso apo mia alli erotisi (snik and all) : Gia poso kairo skopeyte akoma na grafete ta mp3 se cd kai na ta paizete apo cd....
Ligo oksimoro den einai ?
An apantisete auti tin apli erotisi, oi epiloges diafofopoiounte pros to kalytero gia tin tsepi...
H telaytaia fora pou pigaina me balitsa cd se magazi -kai den htan 'balitsa' alla balitsaki giati hdi xrisimopoiousa 50% PC- prepei na htan to 2002-2003... Apo tote koubalao mono 2-3 mixed cd na brislontai an xreiastei..


giauto akrivos ton logo pira tin denon ego... k ligotera leuta mou irthe k tin doulia mou tin kano mia xara!
 

Posted Mon 30 May 11 @ 12:26 pm
Ναι αλλα με τν denon δεν δουλευεις σε club.Στον τοπο μου παντα.Παντου βλεπω 1000αρια 800αρια 200αρια τα οποια δεν ειναι συμβατα με υπολογιστη.Ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι σε ενα στριμογμενο booth που εχουν τα περισσοτερα club να βαλεις ενα λαπτοπ (και οχι netbook) καρτες ηχου για timecode,σκληρο δισκο κλπ.Και νταξει αν παιξεις μια η δυο φορες στο στυλ του guest dj τοτε ενταξει για 2 φορες τα κανεις ολα αυτα.Αλλα αν εισαι resident θα καθεσαι καθε βραδυ να κανεις αυτη τη δουλεια?
 

Posted Mon 30 May 11 @ 1:52 pm
snik3Home userMember since 2009
den tha paizw mono egw me afta giwrgo gia afto...o allos dj tou magaziou paizei apokleistika kai mono me cd...oute na anoigei to vdj kai to traktor dn kserei kai dn thelei na mathei...
perimenw na vgei to firmware update gia to provlima me tin allagi apo pc se cd gia na ta parageilw
episis ta controller tis pioneer pou skeftomoun se kapoia fasi de me kalyptoun gt einai midi miktes
oson afora denon dn thelw...eimai tis sxolis twn dj's pou xoropidane kopanwntas to cue...dn thelw na skeftomai ti tha apoginei ena denon sta xeria mou...to hercules steel dn me ikanopoiise katholou me ta plastika koumpia kai akoma dn vriskw tropo na to ksefortwthw
o monos logos pou endiaferthika gia reloop sovara einai pws akousa kala logia gia ta koumpia
episis teinw se pioneer en telei gt exw poly kali eksypiretisi apo enan filo pou kalyptei ekdilwseis kai einai apo tous kalyterous pelates tis pioneer sti thessaloniki
otidipote kai na xalasei mou to ftiaxnei se miso lepto gt exei cdj350 stin etairia tou kai antalaktika stin apothiki tou
fenderisc ksereis pote peripou tha vgei to firmware update?
efxaristw gia tin voitheia ton filo fenderisc pou mou edwse safi eikona gia ta cd players pou mou kinisan to endiaferon kai me ekane na kataliksw se afto pou mou kanei.
anamenoume loipon to update gia na proxorisoume se agora...
 

Posted Mon 30 May 11 @ 1:54 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
Η συντέλεια του ελληνικού internet: 7/11

Όπως αναφέρει το blog maga.gr, στις 7 Νοεμβρίου θα εκδικαστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών αίτηση ασφαλιστικών μέτρων την οποία έχουν καταθέσει Οργανισμοί συλλογικής διαχείρισης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας εναντίων ελληνικών τηλεπικοινωνιακών εταιρειών που παρέχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο (ISPs).

Τα αιτήματα των οργανισμών στους οποίους περιλαμβάνεται η ΑΕΠΙ είναι «ασυνήθιστα» και προκαλούν έκπληξη. Ένα από αυτά ζητά την καθολική διακοπή πρόσβασης σε ιστοσελίδες που «πιθανολογείται» ότι συμμετέχουν σε κυκλώματα ψηφιακής πειρατείας ενώ ένα δεύτερο αίτημα ζητά την παροχή στοιχείων από τους παρόχους Internet για τους συνδρομητές οι οποίοι έχουν κατεβάσει περιεχόμενο από τέτοιες ιστοσελίδες. Αν και δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αναφορά σε ποιες ιστοσελίδες αναφέρεται η αίτηση ασφαλιστικών μέτρων, εικάζεται ότι αφορά ιστοσελίδες φιλοξενίας αρχείων torrent αλλά και αρχεία από υπηρεσίες όπως το rapidshare και το hotfile.

Το αίτημα περί παροχής των στοιχείων κάθε χρήστη ίσως είναι σημαντικότερο αφού προϋποθέτει την άρση απορρήτου που υπάρχει για τις ενέργειες κάθε χρήστη Internet όπου αναμένεται γνωμοδότηση από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) αλλά και την Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ).

http://maga.gr/2011/05/27/the-end-of-internet-freedom/
 

Posted Mon 30 May 11 @ 2:53 pm
Με ποιο απλα λογια ?
 

Posted Mon 30 May 11 @ 3:16 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
tha mas mamisoun!
 

Posted Mon 30 May 11 @ 3:21 pm
Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε δεκαδες χιλιαδες κατεβασμενα αρχεια τη θα παθουμε ?
 

Posted Mon 30 May 11 @ 3:24 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
vlakasman wrote :
Ναι αλλα με τν denon δεν δουλευεις σε club.Στον τοπο μου παντα.Παντου βλεπω 1000αρια 800αρια 200αρια τα οποια δεν ειναι συμβατα με υπολογιστη.Ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι σε ενα στριμογμενο booth που εχουν τα περισσοτερα club να βαλεις ενα λαπτοπ (και οχι netbook) καρτες ηχου για timecode,σκληρο δισκο κλπ.Και νταξει αν παιξεις μια η δυο φορες στο στυλ του guest dj τοτε ενταξει για 2 φορες τα κανεις ολα αυτα.Αλλα αν εισαι resident θα καθεσαι καθε βραδυ να κανεις αυτη τη δουλεια?


ego eixa xekatharisei apo tin arxi oti tin ithela gia mobile katastaseis k gia to spiti..
 

Posted Mon 30 May 11 @ 4:11 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Blepoume kai diabazoume polla "margaritaria" sto forum kai den fantazeste posa sto support.....
Auto to 'psarepsa' kapou sto hardware forum.

...... wrote :
guys cant seem to find it is there an update for djm500.have to say its running smooth but always update drivers ect to go along with software updates ect


Basika diladi exei mia hardware syskeyh pou kanei tin douleia gia tin opoio sxediastike : enan mikti Djm-500 kai psaxnei na brei ton mpella tou.
Auta kanei h agnoia ..eno kapoios sofos eipe pos 'h blakeia einai anikiti' (kai auto apodeixtike stous eones apo tin istoria)...

Ligo poly me auti tin logiki skeftontai polloi "katanalotes" computer-dj's simera pou theloun to dj laptop tous na
einai fortomeno me 7 usb kai 45 antivirus kai na mporei na paizei kai mousiki tautoxrona.. kai etsi odigoun kai tin agora se lathos kateythinsi.
 

Posted Mon 30 May 11 @ 9:09 pm
vlakasman wrote :
Ναι αλλα με τν denon δεν δουλευεις σε club.Στον τοπο μου παντα.Παντου βλεπω 1000αρια 800αρια 200αρια τα οποια δεν ειναι συμβατα με υπολογιστη.Ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι σε ενα στριμογμενο booth που εχουν τα περισσοτερα club να βαλεις ενα λαπτοπ (και οχι netbook) καρτες ηχου για timecode,σκληρο δισκο κλπ.Και νταξει αν παιξεις μια η δυο φορες στο στυλ του guest dj τοτε ενταξει για 2 φορες τα κανεις ολα αυτα.Αλλα αν εισαι resident θα καθεσαι καθε βραδυ να κανεις αυτη τη δουλεια?

Πόσο λάθος έχεις... και πόσο "στενά" βλέπεις...

Δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά σε όλη αυτή τη λογική που θέλει ντε και καλά να σε αιχαμλωτίσει σε δύο-τρεις επιλογές...
Και όταν είσαι resident dj κάπου αναδιαμορφώνεις το booth όπως σε βολεύει εσένα... Και αν έρθει ο "Guest" (δηλαδή το πιθανότερο στις μέρες μας καμία με τα βυζάκια έξω) αφήνεις τον guest να βγάλει το φίδι απο την τρύπα, και φυσικά απαιτείς να τα αφήσει όλα όπως τα βρήκε... ;) όπως ακριβώς κι εσύ έτσι πρέπει να κάνεις όταν είσαι κάπου guest.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα να "πετάξω" τα χιλιάρια και τον DJM-800 σε κάποιο ράφι του booth και στην θέση τους να βάλω το laptop και την MC-6000. Άσε που μου έμενε και ο χώρος που οι άλλοι ακουμπάνε τις βαλίτσες τους ελεύθερος... Και φυσικά στο τέλος να τα ξαναβάλω όλα στην θέση τους.

Υ.Γ.:
Αν κάποιος δεν ξέρει να συνδέει ένα CD-player με ένα μίκτη και ένα μίκτη με την κεντρική γραμμή που πάει στο rack των ενισχυτών τότε ας κάτσει σπίτι του.
 

Posted Tue 31 May 11 @ 6:16 am
Εγω δεν ειμαι επαγγελματιας και αυτα που λεω απλα τα βλεπω στα μπαρ που παω.Δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο θεμα πανω.Απλα ειπα πως το βρισκω λιγο μη βολικο καθε βραδυ να βαζω και να βγαζω τα 1000αρια απο το booth και να συνδεω τν κονσολα μ...
 

Posted Tue 31 May 11 @ 9:48 am
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ και να μην με παρεξηγήσεις... Δεν είναι προσωπικό το θέμα...
Πολλά club αγόρασαν εξοπλισμό παλιότερα σε "καλές" εποχές (όταν άνοιξαν) και αυτό τον εξοπλισμό έχουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να περιορίζεσαι σ' αυτό. Και στο μαγαζί που είμαι εγώ resident τους έβαλα και αγόρασαν ένα PC με 500 ευρώ. Τρέχει όλες τις καθημερινές winamp και στο booth πάνω υπάρχει μόνο ο μίκτης και ένα CD-Player. To δεύτερο είναι σε ένα ράφι ώστε αν το χρειαστεί κάποιος guest να μπορεί να το συνδέσει και να παίξει με 2 CD-Players ;)
 

Posted Tue 31 May 11 @ 10:21 am
Ο καθενας εχει την αποψη του.Στο μαγαζι σου μπορει να παιξει και καποιος που παιζει με cd και καποιος που παιζει με pc.Τα παλια μαγαζια που αγορασαν εξοπλισμο καποτε γνωμη μ ειναι πως πρεπει να τον αναβαθμισουν.Δε λεω μια καφετερια που εχει 100αρια και εχει ενα του dj του κ...λου να δωσει λεφτα για ανανεωση.Απλα ενα club πρεπει κατα την γνωμη μου να εχει καλα μηχανηματα,για να μπορεσει να δεκτει ολους τους djs.Υπαρχουν πολλοι οι οποιοι κοιταζουν στο beatmatching τα bpm και δεν μπορουν χωρις αυτα,αλλοι που θελουν στο 1000αρι να βλεπουν τν wave και να βλεπουν στο περιπου που βρισκονται,αλλοι που θελουν να εχουν cd γραμμενα σε mp3 μορφη...Αλλοι που χρησιμοποιουν το vinyl mode για cues η scratch.Το club κατα την γνωμη μου πρεπει να μπορεσει να φιλοξενησει ολους αυτους και να δεχτει τις ιδιορυθμιες τους.Με τα 300αρια εχει χασει πιστευω ενα μεγαλο μερος των dj.
Αυτο το χω ζησει απο πραγματικη εμπειρια:Περυσι καναμε ενα beach party αποφοιτησης στο σχολειο.Οποτε πηγαμε απο μαγαζι με ηχεια μηχανηματα κλπ για να νοικιασουμε.Μας λεει λοιπον ο τυπος εκει μια τιμη για 2 200αρια και ενα 2καναλο μικτη και μια τιμη για 2 1000αρια με ενα 2καναλο μικτη,που ειχαν τεραστια διαφορα μεταξυ τους.Ειπα λοιπον εγω θα συννενοη8ω το dj και θα σου πω τι να μου φερεις.Μιλαω με τους djs και ολοι μου λεγανε φιλε μου εγω θελω 800αρια η 1000αρια.Τους λεω μα...παραπανω λεφτα κλπ.Το αποτελεσμα ηταν οτι πληρωσαμε παραπανω λεφτα για 1000αρια.

Οποτε ενας απο αυτους τους djs που πιστεψτε με εχουν καλο ονομα αν παει σε αυτο το μαγαζι και δει τα 300αρια θα πει τι λες ρε που 8α παιξω εγω με αυτα.Αν δεν μου φερεται cdj 2000 και djm 2000 εγω δεν παιζω...
 

Posted Tue 31 May 11 @ 11:41 am
τα 300αρια τα ανεφερα ως παραδειγμα απο ενα αλλο νημα (μν παραξενευτειτε) !
 

Posted Tue 31 May 11 @ 12:02 pm
vlakasman wrote :
Οποτε ενας απο αυτους τους djs που πιστεψτε με εχουν καλο ονομα αν παει σε αυτο το μαγαζι και δει τα (edit by PhantomDeeJay 400αρια) θα πει τι λες ρε που 8α παιξω εγω με αυτα.Αν δεν μου φερεται cdj 2000 και djm 2000 εγω δεν παιζω...

Εκτός και αν είναι superstar dj που θα τον πληρώσει το club χιλιάρικο για να παίξει μία βραδυά (οπότε μπορεί να δώσει και 300 ευρώ νοίκι για 2 CDJ-2000) τότε ώρα καλή στην πρύμνη του, και αέρα στα πανιά του...

Υ.Γ.: To edit ήταν για να αφήσω τα 300άρια απ' έξω αφού δεν έχουν touch sensitive jog wheels
 

Posted Tue 31 May 11 @ 12:44 pm
Τι να σου πω,εγω αυτην την εμπειρια ειχα και με βαση αυτη μιλαω.
 

Posted Tue 31 May 11 @ 1:38 pm
Σχετικά με το θέμα των μηχανημάτων, έχω να καταθέσω κι εγώ μια εμπειρία μου.

Πριν 2 χρόνια, είχα πάει σε ένα μαγαζί στην Ανθούπολη που έψαχνε DJ. Καφετέρια αλλά το βράδυ γίνεται μπαράκι.

Πρώτη ιδέα που σχημάτισα, είναι πως είναι προχωρημένοι, αφού το μαγαζί είχε 3 CD players.
Μίλησα με τον υπεύθυνο... όλα καλά και όλα ωραία.
'Οταν του είπα "υποθέτω, πως δεν έχετε πρόβλημα να παίζω με το λάπτοπ μου", γύρισε το μάτι του ανάποδα.
Ο τύπος αντέδρασε λες και έριξα αγιασμό σε βρυκόλακα! (=δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά το έχω δει σε ταινίες).

Με κοιτάει με ένα ύφος και μου λέει "Πέρυσι κάναμε ανακαίνιση και βάλαμε στο χώρο του DJ 3 cdplayers έναντι 2 που είχαμε τόσα χρόνια, και μου λες ότι θα παίξεις με λάπτοπ;"

Του εξηγώ πως είμαι αρκετά μεγάλος σε ηλικία για να κουβαλάω τις βαλίτσες με τα CD από το σπίτι μου και τα οποία τα έχω "ριπάρει" στα 320 και ο ήχος είναι σούπερ.

Ο τύπος ήταν τόσο στραβωμένος που του άφησα το τηλέφωνό μου αλλά ποτέ δεν με πήρε!

Παρεμπιπτόντως πριν 2 μήνες, αγόρασε ένα λάπτοπ TURBO-X προφανώς για χρήση Winamp τα πρωινά.

Αντίθετα με την συγκεκριμένη επιχείρηση, υπάρχουν άλλοι μαγαζάτορες που τους ενδιαφέρει να γίνεται σωστά η δουλειά... αδιαφορώντας αν παίζεις με κασέτες ή με λάπτοπ!
 

Posted Tue 31 May 11 @ 4:39 pm
79%