Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: usb καρτα ηχου (περιεργος θορυβος) - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας.
Τρεχω το virtual dj 5.2.1 με κονσολα Numark Total Control και καρτα ηχου Numark Djio.
Μετα απο λιγη ωρα παιξιματος η καρτα ηχου βγαζει ενα θορυβο στα ηχεια (στριγκλισμα,σαν να κοβεις μαρμαρο) Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.
Εχω παιξει με το Latency, εχω ριξει παλιους και καινουργιους drivers της καρτας ηχου.Το εχω δοκιμασει και με το Virtual dj 5.0.7.
Το εχω τρεξει και σε XP και σε Vista.Συνεχιζει να παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.Δεν το κανει παντα!!!Οποτε του ερθει.
Εγω το μονο που πονηρευομαι ειναι τα ρευματα απο τα usb του Laptop.Υπαρχει τροπος να κανω καποια ρυθμιση μεσο windows ? (XP και Vista)
Παρολα αυτα την καρτα ηχου την τροφοδοτω με ρευμα αν και δεν ειναι απαραιτητο (ετσι λεει τουλαχιστον).
Αν μπορειτε να βοηθησετε σε κατι καλοδεχουμενο θα ειναι.
Ευχαριστω.


 

Posted Thu 18 Dec 08 @ 9:20 am
File mou yparxei idio topic,kai sxedon me tis idies erotiseis kai provlimata.
Genika yparxei thema usb sound card kai den xreiazotan na anoikseis neo thema.
Exoume pei na koitame kai ligo prin anoiksoume neo thema.
Tora an theloun oi diaxeiristes aytoi kseroyn to metaferoyn sto antistoixo topic.
 

Posted Thu 18 Dec 08 @ 11:34 am
Mporei na mhn einai thema kartas.
O hxos aytos stamataei h thelei restart?
Me to idio laptop sto kanei panta h kai se allo pc?
 

Posted Thu 18 Dec 08 @ 10:22 pm
Δεν ειμαι καινουργιος στο forum και πιστεψε με yiannis64 το εψαξα πριν ποσταρω και δεν βρηκα τιποτα.Τωρα αν υπαρχει και μου ξεφυγε, ε τι να πω , δεν ειμαι Θεος , ουτε μπορω να βρισκομαι 365 μερες τον χρονο Online και να παρακολουθω τα παντα.Αφου ομως εσυ ηξερες οτι υπαρχει αναλογο θεμα, καλο θα ηταν εκτος απο την "παρατηρηση" να αναφερεις και το link.
Υ.γ. : το θεμα :usb sound card δεν ειναι !!!
Εγω εχω ενα συγκεκριμενο προβλημα μιας συγκεκριμενης καρτας !

Φιλε djsonath αυτο μου το κανει απο την πρωτη μερα εδω και πολυ καιρο στο ιδιο laptop ναι !!! Αλλα και στα 2 λειτουργικα που εχω εγκαταστησει (xp and vista)
Οταν ξεκινησει ο θορυβος δεν σταματαει και θελει restart (το προγραμμα , οχι τα windows)
Μετα απο λιγη ωρα ομως μπορει να μου το ξανακανει.

Απλα αναρωτιομουνα αν υπαρχει καποιος αλλος εδω στο forum με την συγκεκριμενη καρτα ηχου :Numark djio
Αν εχει το ιδιο προβλημα, αν το ελυσε , και πως !!!
 

Posted Sat 20 Dec 08 @ 1:44 pm
Se prwth fash dokimase na apenergopoihseis bluetooth , wi-fi, antivirus klp.
Meta pata deksi klik sto my computer (gia vista), advanced system settings, advanced, perfomance settings, advanced kai tsekare thn epilogh background services.
Epishs phgaine sto device manager sta usb root hub kai apo ta properties tha pas sto power management kai tha ksetsekareis thn epilogh allow the computer..
Epishs dokimase na kaneis optimize ta windows.
Dhl pali deksi klik sto my computer, advanced system settings, advanced, perfomance settings, visual effects kai epilegeis adjust for best perfomance.
Kalo tha einai kai sto desktop na mhn exeis photo para ena aplo xrwma.
An h karta ayth exei panelaki xamhlwse kai ligo to gain.
An sto kanei meta apo ola ayta kai den sto kanei me allo pc h idia karta tote kati ginetai me to laptop.
 

Posted Sat 20 Dec 08 @ 11:03 pm
βασικα γιατι δεν παιζεις με την onboard καρτα του λαπ να δεις σε πρωτη φάση αν το κανει εκει.

Αν δεν το κανει βαλε τη Numark Djio και παιξε με τη μπαταρια του λαπτοπ και οχι απο το ρευμα και δες αν το κανει.

Νομιζω οτι ειναι το ρευμα στο usb η το ρευμα στη καρτα
 

Posted Sun 21 Dec 08 @ 4:25 am
στρίγκλισμα μετα απο λιγη ωρα βγαζουν και καποιες cracked versions αν εχεις βαλει κατι τετοιο βγαλτη και βαλε την original.

Να απορρίψουμε οτι ειναι software related και να δουμε μετα για το Hardware. Τι λαπτοπ ειναι?
 

Posted Sun 21 Dec 08 @ 4:28 am
periptero wrote :
Δεν ειμαι καινουργιος στο forum και πιστεψε με yiannis64 το εψαξα πριν ποσταρω και δεν βρηκα τιποτα.Τωρα αν υπαρχει και μου ξεφυγε, ε τι να πω , δεν ειμαι Θεος , ουτε μπορω να βρισκομαι 365 μερες τον χρονο Online και να παρακολουθω τα παντα.Αφου ομως εσυ ηξερες οτι υπαρχει αναλογο θεμα, καλο θα ηταν εκτος απο την "παρατηρηση" να αναφερεις και το link.
Υ.γ. : το θεμα :usb sound card δεν ειναι !!!
Εγω εχω ενα συγκεκριμενο προβλημα μιας συγκεκριμενης καρτας !

Φιλε djsonath αυτο μου το κανει απο την πρωτη μερα εδω και πολυ καιρο στο ιδιο laptop ναι !!! Αλλα και στα 2 λειτουργικα που εχω εγκαταστησει (xp and vista)
Οταν ξεκινησει ο θορυβος δεν σταματαει και θελει restart (το προγραμμα , οχι τα windows)
Μετα απο λιγη ωρα ομως μπορει να μου το ξανακανει.

Απλα αναρωτιομουνα αν υπαρχει καποιος αλλος εδω στο forum με την συγκεκριμενη καρτα ηχου :Numark djio
Αν εχει το ιδιο προβλημα, αν το ελυσε , και πως !!!


Yparxei sigoura kai kalyteros tropos apantisis mono kai mono epidi kamia fora o graptos logos pareksigeitai.
Kai to kleino edo ayto to thema kai fysika milao panta filika kai me kali diathesi.
Kai gia na erthoume sto kirios thema sou tha soy proteina na dokimaseis gia arxi kati poly aplo.
Doylepse tin karta kai to laptop sou xoris reyma.Tin karta mono me tin usb sundesi kai to latop mono me tin mpataria tou.
An stamatisei o thorivos poly apla to provlima einai me to reyma kai eidikotera me tin geiosi.
Kai an telika einai ayto tote tha katalabeis oti sto antistoixo topic pou sou proteina eixa to idio problima kai exei sizitithei kai apantithei ekei.
Gi'ayto sto proteina.
Simasia omos exei na einai ayto gia na brethei kai i lisi sou.
Panta opos eipa filika kai me kali diathesi.
Giannis.
 

Posted Sun 21 Dec 08 @ 12:42 pm
File yianni to provlhma toy periptero den einai me th geiwsh giati me th geiwsh akoys kai to kommati poy paizei kai oxi mono thoryvo kai ektos ayto leei oti me restart toy virtual ftiaxnei.
Epishs file dimitris_tsanak allo to fyshma poy kanei me ta spasmena (meta apo 5 wres akrivws) kai allo to striglisma poy leei o filos poy einai kai professional user ara exei gnhsio programma kai den toy to kanei se sygkekrimeno xrono.
Ayto to striglisma moy exei symvei kai emena me ena palio pc, einai allos hxos bebaia as mas pei kai o idios
 

Posted Sun 21 Dec 08 @ 7:10 pm
Φιλε Γιαννη (παντα φιλικα) εξακολουθεις και δεν εχεις καταλαβει ακομα το προβλημα που αντιμετωπιζω.
Τωρα παιδια οσο αφορα τον θορυβο...ειναι οπως προειπα σαν να κοβεις με τροχο ενα μαρμαρο-πλακακι-γρανιτη, η' σαν να κοβει ενας μαραγκος (με τροχο) ξυλα.Ξεκιναει με "κυματα", δηλαδη παει κι ερχεται ,ωσπου μετα απο μισο με ενα λεπτο γινεται ανυποφορο και θελει restart το προγραμμα.
Οι drivers της καρτας ειναι original (2.8.4 και 2.8.9).Δοκιμασα και τους 2 drivers οποτε δεν ειναι αυτο.Τα λειτουργικα που τρεχω (XP ,Vista) ειναι "καθαρα".Ουτε antivirus ουτε τιποτα.Δεν εχω δικτυο ενεργοποιημενο και το bluetooth αν δεν το ενεργοποιησω ειναι off (default).Δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια χρονου να κατσω με τις ωρες να την δοκιμασω σε desktop pc, οποτε αρκουμε στο υπαρχον Laptop που δεν ειναι καθολου κακο.
Acer Aspire 9920 : εχει τον διπυρηνο T7700 στα 2,4 με 2gb μνημη και vga nvidia Gforce 8600 (512mb up το 1280mb), και 20.1' monitor.
Πονηρευομαι για τα ρευματα απο τα usb , αλλα ρε γαμωτο την καρτα ηχου την τροφοδοτω με δικο της ρευμα (optional).Αγορασα τροφοδοτικο , μονο και μονο γι αυτον τον λογο αλλα και παλι τιποτα!
Αλλαξα την θυρα της καρτας ηχου σε αλλη θεση usb και για 2-3 ωρες ολα καλα.Πανω που χαρηκα , μου κανε παλι τα ιδια!!!
Αργησε ομως να μου το παρουσιασει, πραγμα που με βαζει σε σκεψεις για το ρευμα της θυρας usb.
4 Θυρες εχει , θα τις δοκιμασω και τις 4 !!!
Φιλε djsonath εκτος απο τα Vista , για τα Xp υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω ? (βασικα ρυθμισεις για τα usb και τις τροφοδοσιες αν υπαρχουν).Στο λεω γιατι τωρα το τρεχω σε XP, θα το δοκιμασω ομως αν χρειαστει και στα Vsta.
Φιλε Δημητρη το προγραμμα ειναι γνησιο.Δοκιμασα το 5.0.7 και το 5.2.1.Και στα 2 κανει το ιδιο.Με τον onboard καρτα δεν μπορω να παιξω γιατι το χρησιμοποιω επαγγελματικα σε μαγαζι και χρειαζομαι προακουστικη)
Σημειωτεο οτι το virtual dj το χρησιμοποιω αποκλειστικα και μονο για video clips. (Αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο αφου τα βιντεο παιζουν κανονικα ακομα κι οταν "στριγκλιζει")
Επισης μου εκανε εντυπωση οτι η καρτα DjIo στις ρυθμισεις Asio μονο στα 1024 παιζει.Στα 512-256-128 ΚΟΛΛΑΕΙ, δεν παιζει καθολου!!
Γι αυτο ελεγα μηπως βρω καποιον με την ιδια καρτα ηχου.Ειμαι πολυ περιεργος να μαθω πως την εχει "στησει"!!!
Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον !!!

 

Posted Mon 22 Dec 08 @ 3:40 pm
Peripoy oi idies rythmiseis poy egrapsa gia ta vista isxyoyn kai gia ta xp.
Alla den to exeis dokimasei sta vista? Pws exeis kai xp kai vista mazi? Se ksexwristo partition kai epilegeis sthn arxh me ti theleis na ksekinhsei?
Egw eixa alla provlhmata me ta xp sto diplopyrhno kai molis evala ta vista swthka!
Kapoia asymvatothta prepei na einai me to laptop kai thn karta. Twra ti ante vres to!
Edw filos moy phre thn audio8 dj (koryfaia karta hxoy) poy thn exw ki egw, se mena paizei mia xara xwris provlhmata enw sto diko toy laptop poy einai apo ta kalytera se prodiagrafes toy kanei diakopes ston hxo.
Exw thn entypwsh oti to bluetooth thn kanei th zhmia kai apo alla forums poy diavazw genikws.
Gia dokimase na to apegkatasthseis teleiws, twra dokimes prepei na kanoyme mexri na vroyme ti ftaei..
Epishs vres ligo xrono na dokimaseis thn karta kai se allo pc.
 

Posted Mon 22 Dec 08 @ 8:24 pm
Ομολογω πως αυτο με το bluetooth δεν το ειχα σκεφτει καθολου.Να' σαι καλα για την βοηθεια.
Εχω εγκαταστησει XP και Vista με dual boot.Αν "ριξεις" πρωτα τα XP και μετα τα Vista, φτιαχνει μονο του dual boot.
Για τον φιλο σου που ο ηχος εκανε διακοπες.....το εκανε και σε μενα αλλα μολις μεγαλωσα το latency (1024) σταματησε να κανει.
Στο θεμα μας παντως, θα απεγκαταστησω τελειως το bluetooth και θα τσεκαρω ολες τις ρυθμισεις που προανεφερες.
Αν εχω αποτελεσμα (το ευχομαι) θα σας ενημερωσω για να υπαρχει και στο forum σαν βοηθημα σε παρομοια περιπτωση σε καποιον αλλον χρηστη.
Ευχαριστω για την ανταποκριση .... προς το παρον... Χρονια πολλα σε ολους και καλα Χριστουγεννα !!!
 

Posted Mon 22 Dec 08 @ 9:44 pm
dokimase kai me ena usb hub me dikia toy trofodosia reymatos
 

Posted Tue 23 Dec 08 @ 1:35 pm
FYGOKENTRO wrote :
dokimase kai me ena usb hub me dikia toy trofodosia reymatos


kai egw pros ta ekei blepw to problhma. Ena hub me dikh tou trofodosia tha mas dwsei lush an einai problhma hub.

Exei 3anaferthei sto forum gia problhma sta reumata twn acer
 

Posted Tue 23 Dec 08 @ 3:10 pm
Vre seis afoy leei to periptero oti thn trofodotei thn karta me reyma!
 

Posted Tue 23 Dec 08 @ 8:42 pm
den milame gia to reuma pou ftanei sthn karta alla gia to reuma ths thiras usb ;)
 

Posted Wed 24 Dec 08 @ 7:46 am
Paidia kai xrhsimopoiw edw kai arketa xronia to Virtual DJ to 7.0 to pro to opoio to xeirhzomai me Numark Mixtrack kai me karta hxoy Native Instruments audio 2 DJ h anaparagwgh einai mia xara to latency ok !! ma kanei synexei diakopes ayto ? Ti kanoume se tetoies periptwseis ?
 

Posted Thu 21 Jun 12 @ 1:31 am
Mia p blepo ta parapano prepei na megalwsw latency ti lete ?
 

Posted Thu 21 Jun 12 @ 1:34 am
Ρε φίλε να ρωτήσω κάτι;
Ξέθαψες ένα νήμα του 2008 που αφορούσε το VirtualDj 5.X για να ρωτήσεις τι να κάνεις σήμερα με την έκδοση 7.Χ ???

Και αν μου επιτρέπεις κάτι ακόμα:
DJohn H. wrote :
Paidia kai xrhsimopoiw edw kai arketa xronia to Virtual DJ to 7.0 to pro to opoio to xeirhzomai me Numark Mixtrack kai me karta hxoy Native Instruments audio 2 DJ

Δηλαδή εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιείς συστηματικά και για επαγγελματικούς λόγους πειρατικό λογισμικό;;;
 

Posted Thu 21 Jun 12 @ 3:14 am
gia epaggelmatikous logous oxi file alla pio poly erasitexnika
 

Posted Thu 21 Jun 12 @ 8:09 am
71%