Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Stems ! - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

djadamxControlleristMember since 2006
Wow ! Τι έκαναν πάλι οι άνθρωποι...!!! Διαχωρισμός φωνητικών, μπάσων, hi-hat και όλα on the fly !
 

Posted Thu 18 Jun 20 @ 9:03 pm
rimposrPRO InfinityMember since 2006
Εχουν ξεφυγει εντελως
 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 7:06 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Πως τους πετσόκοψαν έτσι!!! πάλι...
 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 9:02 am
ponosPRO InfinityMember since 2014
Καλημέρα με ποιο τρόπο γίνετε αυτό?
 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 9:07 am
ponos wrote :
Καλημέρα με ποιο τρόπο γίνετε αυτό?

Πρεπει να τρεξεις την 64bit εκδοση και θα κανει update μονο του

 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 9:34 am
djadamxControlleristMember since 2006
dimitris_g wrote :
ponos wrote :
Καλημέρα με ποιο τρόπο γίνετε αυτό?

Πρεπει να τρεξεις την 64bit εκδοση και θα κανει update μονο του

νομίζω ότι είναι μόνο early access προς το παρόν...

 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 1:52 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djadamx wrote :
dimitris_g wrote :
ponos wrote :
Καλημέρα με ποιο τρόπο γίνετε αυτό?

Πρεπει να τρεξεις την 64bit εκδοση και θα κανει update μονο του

νομίζω ότι είναι μόνο early access προς το παρόν...



Οχι είναι και στην standard
 

Posted Fri 19 Jun 20 @ 2:35 pm
ponosPRO InfinityMember since 2014
Καλήμερα οκ δουλεύει αλλά όταν φορτώνει το κομμάτι και κάνει το analyzing για το stems ανεβάζει πολύ η cpu
Έχω Lenovo WIN 10 intel (R) core i7 7500 U CPU @ 2.70 GHz 2.90 GHz RAM 6 NVIDIA Geforce 920 MX
Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών να μην αρκεί.
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:16 am
ponosPRO InfinityMember since 2014
[quote=ponos]Καλήμερα οκ δουλεύει αλλά όταν φορτώνει το κομμάτι και κάνει το analyzing για το stems ανεβάζει πολύ η cpu
Έχω Lenovo WIN 10 intel (R) core i7 7500 U CPU @ 2.70 GHz 2.90 GHz RAM 6 NVIDIA Geforce 920 MX
Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών να μην αρκεί γιατί μου βγάζει την έξης ειδοποίηση
Σφάλμα προγραμμάτων οδήγησης video
Ότι το πρόγραμμα οδήγησης είναι παλιό και πρέπει να εγκαταστήσω πιο πρόσφατο

 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:31 am
ponos wrote :
[quote=ponos]Καλήμερα οκ δουλεύει αλλά όταν φορτώνει το κομμάτι και κάνει το analyzing για το stems ανεβάζει πολύ η cpu
Έχω Lenovo WIN 10 intel (R) core i7 7500 U CPU @ 2.70 GHz 2.90 GHz RAM 6 NVIDIA Geforce 920 MX
Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών να μην αρκεί γιατί μου βγάζει την έξης ειδοποίηση
Σφάλμα προγραμμάτων οδήγησης video
Ότι το πρόγραμμα οδήγησης είναι παλιό και πρέπει να εγκαταστήσω πιο πρόσφατο


κανε update τους drivers της Nvidia και μετα μεσα απο το virtual dj στα settings/performance/mathengine επελεξε GPU. Θα σου κανει μερικα κοψιματακια στις κυματομορφες οσο φορτωνει τα stems αλλα η cpu θα δουλευει χαμηλα οπως πριν και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο για τον ηχο
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 9:24 am
ponosPRO InfinityMember since 2014
Έκανα update Drivers στην Nvidia Geforce 920mx όταν επιλέγω GPU μου λέει Doesn't support accelerated math.
Το Laptop μου έχει και άλλη κάρτα γραφικών INTEL HD Graphics 620 με την οποία δουλεύει το πρόγραμμα από ότι είδα στα settings . Δεν έχει επιλογή για να την αλλάξω όμως.
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 4:15 pm
ponos wrote :
Έκανα update Drivers στην Nvidia Geforce 920mx όταν επιλέγω GPU μου λέει Doesn't support accelerated math.
Το Laptop μου έχει και άλλη κάρτα γραφικών INTEL HD Graphics 620 με την οποία δουλεύει το πρόγραμμα από ότι είδα στα settings . Δεν έχει επιλογή για να την αλλάξω όμως.


Το ίδιο γράφει και σ εμένα με την rtx 2060
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 7:00 pm
ponos wrote :
Έκανα update Drivers στην Nvidia Geforce 920mx όταν επιλέγω GPU μου λέει Doesn't support accelerated math.
Το Laptop μου έχει και άλλη κάρτα γραφικών INTEL HD Graphics 620 με την οποία δουλεύει το πρόγραμμα από ότι είδα στα settings . Δεν έχει επιλογή για να την αλλάξω όμως.

Πρεπει να μπεις στα settings της Νvidia και να επιλεξεις να τρεχει με αυτη το virtual. Τωρα βλεπει-τρεχει με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων σου και οχι με την Νvidia γιαυτο δεν μπορει να τα ''σηκωσει''....
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 7:20 pm
Καλησπέρα,

η τελευταία αναβάθμιση που έκανε το VirtualDj μου είναι στην έκδοση 5874.1652. Θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση στο 2021 ή πρέπει να το περάσω χειροκίνητα;
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 7:29 pm
1) ΔΕΝ έχει σχέση ποια κάρτα γραφικών χρησιμοποιεί το VirtualDJ για να "ζωγραφίσει" το skin στην οθόνη με το αν θα χρησιμοποιήσει την CPU ή την GPU για τον υπολογισμό των stems.

2) Από πλευράς επιδόσεων για όσα laptop έχουν διπλή κάρτα γραφικών και μπορούν να υποστηρίξουν την δημιουργία stems μέσω της GPU (βλέπε παρακάτω) είναι ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ (ναι προτιμότερο) το skin να τρέχει στην κάρτα γραφικών της intel και ο υπολογισμός των stems να γίνεται από την nVidia

3) Πριν την κυκλοφορία του προγράμματος έγιναν πολλές δοκιμές. Έτσι δημιουργήθηκε μια "λίστα" από κάρτες γραφικών που ανάλογα με τις δυνατότητες τους μπορούν ή όχι να χρησιμοποιηθούν για τον υπολογισμό των stems.
Αν κάποιος έχει κάρτα γραφικών nVidia αλλά το πρόγραμμα του λέει οτι η κάρτα του δεν υποστηρίζει την Χ/Ψ λειτουργία (και οτι γενικώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την mathEngine) τότε η μόνη του λύση είναι η χρήση της CPU.
Δεν κάνει κάποιο "λάθος" το πρόγραμμα που δεν βλέπει την Χ/Υ κάρτα. Απλά η κάρτα αυτή δεν προσφέρει πιο γρήγορα αποτελέσματα από την CPU ή δεν έχει κάποια συγκεκριμένη δυνατότητα.
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:20 pm
DjKikas83 wrote :
Καλησπέρα,

η τελευταία αναβάθμιση που έκανε το VirtualDj μου είναι στην έκδοση 5874.1652. Θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση στο 2021 ή πρέπει να το περάσω χειροκίνητα;


Αν έχεις εγκατεστημένη την έκδοση 32 bit τότε θα χρειαστεί να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την 64bit
Αν έχεις την 64 bit τότε πρέπει να κάνει update μόνο του
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:21 pm
Πώς βλέπω αν έχω την 32bit;
Να κάνω απεγκατάσταση πριν περάσω την 2021; Αν ναι, πρέπει να κρατήσω κάποια files ώστε να μην χάσω την ανάλυση των τραγουδιών;
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:24 pm
Όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις, κάτω αριστερά γράφει την έκδοση και την build του προγράμματος.
Αν εκεί γράφει π.χ. 8.4-64 bXXXX τότε έχεις την 64 Bit. Αν όχι έχεις την 32.
Αν έχεις την 32 bit κατεβάζεις την 64bit από εδώ και κάνεις εγκατάσταση από πάνω. ΔΕΝ χρειάζεται να σβήσεις την έκδοση 32 bit που έχεις ήδη
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 8:30 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@ponos , @djkappasv
χρειαζόμαστε μερικές πληρογορίες σχετικα΄με το μύνημα "doesnt support accelerated math" με το mathengine στο GPU...

Ποια είναι ακριβώς η έκδοση του nVidia driver που είναι εγκατεστημένος ?

Ειδικά η 2060 δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα. Οταν εγκαθιστάτε τους drivers, μήπως έχει επιλογή custom, και επιλέγεται μόνο τα απαραίτητα να εγκατασταθούν ?

Και μια άλλη ερώτηση, αν κάνετε δεξί κλικ στο εικονίδιο που ανοίγει το VirtualDJ, λογικά σας βγάζει μια επιλογή να το τρέξετε με την nVidia κάρτα γραφικών. Παίρνετε πάλι το ίδιο μύνημα λάθους ?
 

Posted Mon 22 Jun 20 @ 10:01 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
2) Από πλευράς επιδόσεων για όσα laptop έχουν διπλή κάρτα γραφικών και μπορούν να υποστηρίξουν την δημιουργία stems μέσω της GPU (βλέπε παρακάτω) είναι ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ (ναι προτιμότερο) το skin να τρέχει στην κάρτα γραφικών της intel και ο υπολογισμός των stems να γίνεται από την nVidia

Και το παραπανω που αναφερεις Γιωργο πως ακριβως το κανουμε?
Δηλαδη πρεπει να αλλαξουμε καποιες ρυθμισεις?
 

Posted Tue 23 Jun 20 @ 5:08 am
38%