Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ερωτηση για denon mc7000 - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

γεια χαρα στην ομαδα εχει πεσει στα χερια μου ο κοντρολερ απο συναδελφο αλλα αυτο που με ενοχλει σε σχεση με την sx3 ειναι οτι δεν υπαρχει κουμπι load επανω απο τα ντεκ και αυτο με βολευε αρκετα τωρα πρεπει να πας στο ντεκ που θες για να φορτωσεις κομματι και λεω τωρα να μαπαρω τα fx assign ωστε αναλογα ποιο κουμπι παταω να φορτωνει το αντοιστιχο ντεκ καλα ως εδω το ερωτημα ειναι με αυτη την κινηση χανω τα εφε?δηλαδη αν ειμαι στο ντεκ 1 και πατησω εφε πρεπει να ειναι πατημενο και το assign 1 για να δουλεψουν η οχι?
α και αν καποιος γνωριζει τυχον θεματα με τον κοντρολερ θειε γιωργο καλησπερα
 

Posted Sun 18 Aug 19 @ 9:16 pm
Καλημέρα bro...

Εγώ έχω τον MC6000Mk2, όχι τον MC7000. Όσον αφορά στην ερώτησή σου, αφού έχει σχετικό Select/Load knob, τι σε προβληματίζει?
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 5:25 am
ναι με χαλαει το γεγονος επειδη παιζω μονιμα και με τα 4 ντεκ οτι πχ για να φορτωσω το 4 ντεκ πρεπει να αλλαξω σελιδα και να παω στο 4 ντεκ για να χρησιμοποιησω το κνομπ που εχει ενω εγω θελω να φορτωνω τα ντεκ χωρις να χρειαζεται να αλλαζω αυτο το εχει η sx2 και η 3 εκτος αν ειναι αλλιως τα πραγματα και μιλαω λαθος στον δικο σου που ειναι επισης τετρακαλαλος ετσι γινεται?
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 6:13 am
Ναι και ο 6000 δεν διαθέτει Load Button για κάθε κανάλι ξεχωριστά...

Πάντως, εάν ήμουν στην θέση σου και επιθυμούσα να κάνω load με "χειρισμό" όσο πιο κοντά γίνεται με τον SX2 & SX3, θα δοκίμαζα (δεν ξέρω εάν θα λειτουργήσει) να mapάρω το Shift + Cue (pfl) για το εκάστοτε κανάλι. Θεωρώ ότι έτσι είναι πιο εύκολος ο "προσδιορισμός" του που θα κάνεις load το εκάστοτε κομμάτι...
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 6:27 am
Όχι δεν θα χάσεις τίποτα από τις λειτουργίες των Effects.
Στο VirtualDJ τα Assign 1 & 2 ΔΕΝ κάνουν Assign (ούτε και στην SX3 το κάνουν) αλλά αντιθέτως κάνουν αντιγραφή τα effects του ενός deck στο άλλο.
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 6:44 am
συγνωμη οποιον κουραζω ας απαντησει οποιος ξερει
βλεπω οτι εχει ενα κουμπι το οποιο εναλλασει τα λαπτοπ
στην sx3 διαλεγες οποιο ποτενσιομετρο ηθελες και το εδτελνες στο λαπτοπ που ηθελες
εδω τωρα τι γινεται αναγκαστικα 2 ποτενσιομετρα θα πανε μαζι στο αλλο λαπτοπ η αλλαζοντας σελιδα αλλαζει και η λειτουργια του knomp?
και αν οντως πανε και τα 2 υπαρχει τροπος να επιλεγουμε εμεις ποιο ποτενσιομετρο θα παει που? με μαπαρισμα η αλλιως?
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 9:48 am
Οι πρώτες κονσόλες με διπλό USB σου άλλαζαν όλη την δεξιά ή την αριστερά πλευρά του controller και όχι κάθε μεμονωμένο deck.
Η αλλαγή για μεμονωμένο ήρθε πρώτα με την DDJ-1000 και μετά ακολούθησε και η SX3 (και για την ώρα την έχει μόνο η Pioneer)

Δυστυχώς δεν μπορείς να επέμβεις με μαπάρισμα σε αυτή τη λειτουργία. Είναι αποκλειστικά λειτουργία firmware (όπου η κονσόλα διαλέγει σε ποια θύρα USB θα στείλει τα MIDI notes όταν εσύ πατάς ένα κουμπί, κουνάς ένα ποτενσιόμετρο κτλ.
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 10:05 am
ευχαριστω γεωργιε .. επειδη μου την εκαναν προσφορα απο μαγαζι που την ειχε demo στα 600 ευρω με φουλ εγγυηση θα την παρω ωστε να εχω ενα ακομα παιχνιδακι .. θα την δουλεψω και θα κρατησω οποια με βολευει καλυτερα
θα επανελθω για να μου δωσεις τις εντολες που θελω σε ευχαριστω προκαταβολικα
 

Posted Mon 19 Aug 19 @ 10:12 am
καλημερα στην παρεα...γιωργο λιγη βοηθεια θελω με εντολες και σε ευχαριστω προκαταβολικα εχουμε αγορασει ενα προγραμμα και σε ξεσκιζουμε καθημερινα
λοιπον θελω στην denon mc7000 κατ αρχην τα εφε assign να κανουν load στα αντιστοιχα ντεκ δηλαδη το ενα στο ενα το δυο στο δυο κτλ αυτο και στα αριστερα κουμπια και στα δεξια το ιδιο
μετα θελω τα κουμπια beat grid να κανουν play ( to + )kai stop ( to - ) αριστερα στο ντεκ 3 και δεξια στο ντεκ 4 χωρις να χρειαζομαι να αλλαξω σελιδα να παω δηλαδη στο αντιστοιχο ντεκ και να αναβουν και τα λεντακια τους με την λειτουργια αυτηυ
τωρα το beat grid επειδη ( σπανια μεν ) το δουλευω θελω να μεταφερθει η λειτουργεια τους στα κουμπια pitch bend αντιστοιχα αριστερα και δεξια
αυτα τα λιγα (.........) για τωρα
 

Posted Tue 27 Aug 19 @ 9:19 am
<map value="FX1_ASSIGN" action="deck 1 load" />
<map value="FX2_ASSIGN" action="deck 2 load" />
<map value="SHIFT_FX1_ASSIGN" action="deck 3 load" />
<map value="SHIFT_FX2_ASSIGN" action="deck 4 load" />
<map value="GRID_ADJUST" action="action_deck 1 ? deck 3 play : action_deck 2 ? deck 4 play : play" />
<map value="GRID_SLIDE" action="action_deck 1 ? deck 3 stop : action_deck 2 ? deck 4 stop : stop" />
<map value="LED_GRID_ADJUST" action="action_deck 1 ? deck 3 play : action_deck 2 ? deck 4 play : play" />
<map value="LED_GRID_SLIDE" action="action_deck 1 ? deck 3 stop : action_deck 2 ? deck 4 stop : stop" />
<map value="BEND-" action="loaded ? toggle 'cbgadjust' & set 'cbgslip' 0 : nothing" />
<map value="BEND+" action="loaded ? toggle 'cbgslip' & set 'cbgadjust' 0 : nothing" />
<map value="LED_BEND-" action="var 'cbgadjust' ? blink : off" />
<map value="LED_BEND+" action="var 'cbgslip' ? blink : off" />
 

Posted Tue 27 Aug 19 @ 3:14 pm
γιωργο δεν μου δουλευει τιποτα απο αυτα δυστυχως το προγραμμα μαλιστα σε μερικες εντολες οταν παταω αποθηκευση κολλαει
σιγουρα εγω κατι δεν κανω καλα υπαρχει περιπτωση με απομακρυσμενη συνδεση εαν εχεις καθολου χρονο να μου το κανεις?
 

Posted Tue 27 Aug 19 @ 10:28 pm
[quote=kokkinoskoufitsos]κατι καταφερα
 

Posted Wed 28 Aug 19 @ 8:06 pm
γεια στην παρεα
γιωργο στην mc7000 για να κανεις μια custom loop ( in out ) πρεπει να πιεσεις το σηιφτ και τα χ1,5 και χ2 κατω απο την auto loop
θελω να εχω την λειτουργια αυτη χωρις να παταω shift στα κουμπια pich bend οπου το - θα ειναι το ιν και το + το out
ευχαριστω
 

Posted Fri 06 Sep 19 @ 2:50 pm
Θα βαλεις στο mapping την εντολη loop_in στο κουμπι bend - και την εντολη loop_out στο bend +
 

Posted Fri 06 Sep 19 @ 7:38 pm
dimitris_g wrote :
Θα βαλεις στο mapping την εντολη loop_in στο κουμπι bend - και την εντολη loop_out στο bend +

ναι αλλα φοβαμαι οτι αυτη η εντολη θα ισχυει και για τα αριστερα και για τα δεξια κουμπια ενω εγω θελω να δουλευουν ανεξαρτητα αναλογα ποιο ντεκ ετοιμαζω εκεινη την στιγμη
 

Posted Fri 06 Sep 19 @ 7:42 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
dimitris_g wrote :
Θα βαλεις στο mapping την εντολη loop_in στο κουμπι bend - και την εντολη loop_out στο bend +

ναι αλλα φοβαμαι οτι αυτη η εντολη θα ισχυει και για τα αριστερα και για τα δεξια κουμπια ενω εγω θελω να δουλευουν ανεξαρτητα αναλογα ποιο ντεκ ετοιμαζω εκεινη την στιγμη

Ανεξαρτητα θα δουλευουν Κωνσταντινε....Οπως και με το shift....
 

Posted Fri 06 Sep 19 @ 9:17 pm
dimitris_g wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :
dimitris_g wrote :
Θα βαλεις στο mapping την εντολη loop_in στο κουμπι bend - και την εντολη loop_out στο bend +

ναι αλλα φοβαμαι οτι αυτη η εντολη θα ισχυει και για τα αριστερα και για τα δεξια κουμπια ενω εγω θελω να δουλευουν ανεξαρτητα αναλογα ποιο ντεκ ετοιμαζω εκεινη την στιγμη

Ανεξαρτητα θα δουλευουν Κωνσταντινε....Οπως και με το shift....

με κατι αλλες εντολες που εβαλα ετσι δεν δουλευαν ανεξαρτητα αλλα επειδη δεν το γνωριζω θα το δοκιμασω και θα ξαναγραψω ευχαριστω φιλε
 

Posted Sat 07 Sep 19 @ 7:58 am
ειχες δικιο φιλε δημητρη τελικα εγινε ετσι και ολα καλα
δυο πραγματα θελω τωρα ακομα για να σεταρω την κονσολα οπως ακριβως την θελω
1ον θρλω το censor οταν το παταω να κανω αναποδο play οταν παιζει το κομματι να κανει αναποδο και οταν το αφηνω να συνεχιζει απο εκει που το αφηνω οταν δε ειναι σταματημενο το ντεκ να κανει αναποδο play και να κανει παυση οταν το αφηνω
2ον το beats να κανει αυτη την λειτουργια χωρια να πρεπει να παταω το shift
ευχαριστω δημητρη και γιωργο
 

Posted Mon 09 Sep 19 @ 8:23 am
To 1 μου φαίνεται λίγο περίεργο (εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς θες)
Anyway:
play ? down ? var_equal 'RVPlay' 0 ? reverse on : nothing : var_equal 'RVPlay' 0 ? reverse off : pause & reverse off & set 'RVPlay' 0 : down ? play & reverse on & set 'RVPlay' 1 : nothing

kokkinoskoufitsos wrote :
2ον το beats να κανει αυτη την λειτουργια χωρια να πρεπει να παταω το shift

ΠΟΙΑ λειτουργία;;;

Παιδιά γενικά όταν ζητάτε κώδικα να είσαστε όσο πιο σαφείς γίνεται. Δεν είμαστε μέσα στο κεφάλι σας, και τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Επίσης πολλές φορές ανάλογα με το πως γράφετε κάτι μπορεί εμείς να καταλαβαίνουμε κάτι τελείως διαφορετικό. (όπως πιθανότατα συμβαίνει εδώ και με το 1)
 

Posted Mon 09 Sep 19 @ 12:16 pm
ναι δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο εγω στο μυαλο μου εχω τις δικες μου κονσολες και πως πως θελω να δουλευουν ενω εσυ πρεπει να μαντευεις οκ
λοιπον η πρωτη λειτουργια ειναι οτι θελω το κουμπι censor να κανει αναποδο πλευ με αυτον το τροπο ( εμενα τουλαχιστον και ισως μονο εμενα ) με βολευει οταν κανω μιξη σε χορευτικα ξενα και θελω να βρω συγκεκριμμενο σημειο οταν δε το ντεκ ηδη παιζει χωρις να ειναι στον αερα με βολευει καλυτερα αυτο ( βιτσια ειναι αυτα )
δευτερον εννοω οτι θελω να κανει την λειτουργια που ηδη κανει πατωντας το shift να την κανει χωρις το shif αυτο
πολλες φορες γραφω απο το κινητο η και απο εκδηλωση γιατι εκεινη την ωρα το θυμαμαι (!) γιαυτο ισως τα λαθη στην συνταξη η οι ασυναρτησιες
 

Posted Mon 09 Sep 19 @ 4:36 pm
77%