Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SOS SOS κολλήματα
Καλησπέρα! 7 χρόνια με MacBook Pro mid 2012, Sl3 rane & Cdj-350(midi) δεν μου έχει συμβεί ποτέ ξανά..

Ξαφνικά εκεί που έπαιζα χθες κολλούσε η κυματομορφη και έκανε κάποια κολλήματα τα κομμάτια όπως τα Cd όταν ήταν γρατσουνισμένα.. δεν σταματούσε απλά freezare εννοείται σε σημείο που αναγκάστηκα έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση…

Έκανα 3 φορές επανεκκίνηση, άλλαξα πρίζες, έβαλα το ρεύμα τις κάρτας και μετά δεν το ξανά έκανε…
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος άνθρωπος του θεού τι μπορεί να φταίει γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου;;
 

Posted Sat 01 Oct 22 @ 12:14 pm
Αν έβαλες το ρεύμα της κάρτας και αυτό έλυσε το πρόβλημα, τότε λογικά εκεί ήταν το πρόβλημα.

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση, εξοπλισμός δεκαετίας και βάλε, είναι σίγουρο οτι θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα. Ίσως πρέπει να το σκεφτείς σιγά σιγά να τον αναβαθμίσεις.
 

Posted Sun 02 Oct 22 @ 1:42 pm
Δεν σταμάτησε και με το ρεύμα τις κάρτας, ακόμα ψάχνω τι μπορεί να φταίει αλλά δεν βρίσκω τίποτα…
Συμφωνώ με την παλαιότητα του εξοπλισμού, σύντομα θα πάω σε Mac το 2015 αλλά δεν νομίζω να φταίει ο εξοπλισμός
 

Posted Mon 03 Oct 22 @ 12:42 pm
Louk b Jr wrote :
έβαλα το ρεύμα τις κάρτας και μετά δεν το ξανά έκανε…


Louk b Jr wrote :
Δεν σταμάτησε και με το ρεύμα τις κάρτας, ακόμα ψάχνω τι μπορεί να φταίει αλλά δεν βρίσκω τίποτα…


Καταλαβαίνεις οτι με τις ελάχιστες πληροφορίες που μας δίνεις και μάλιστα αντικρουόμενες, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
Αν θες να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάπως, θα πρέπει να γίνεις αρκετά πιο σαφής. Και να δοκιμάσεις με ή χωρίς κάποια κομμάτια του εξοπλισμού σου ώστε να αρχίσουμε να αποκλείουμε διάφορες πιθανές αιτίες (ή να εντοπίσουμε και να εστιάσουμε σε κάποιες από αυτές)
 

Posted Mon 03 Oct 22 @ 8:28 pm
Λοιπόν πήρα ένα MacBook Pro mid2013 ssd512, 16gb ram 2 κάρτες γραφικών
2 CDJ-350
Rane sl3
USB Hub Macally

Latency 512
Audio 44100hz


USB hub και κουμπωμένα τα Cdj-350 ως MIDI & σκληρός δίσκος
Στην άλλη θύρα μόνη της η κάρτα ήχου Sl3
1/ Έχω δοκιμάσει είτε με ρεύμα το Hub είτε όχι(εξακολουθεί το ίδιο)
2/έχω δοκιμάσει είτε με ρεύμα την κάρτα είτε οχι(εξακολουθεί ξανά το ίδιο)

ΥΓ Διαπιστώνω ότι κάνει κάποια ‘’σκρατσαρισματα’’
Επίσης δεν είναι κάτι το οποίο υο κάνει συχνά αλλά θα το κάνει σίγουρα 1 φορά στο βράδυ μπορεί και 3-4
ΥΓ το Σάββατο κιόλας υπήρξε άλλο ένα θέμα. Εκεί που έπαιζα ενώ έβγαινε ήχος κανονικά πάγωσε το προγραμμα η οθόνη και δεν ανταποκρίνονταν σε τίποτα

Πείτε μου τι άλλες πληροφορίες να σας δώσω ώστε να βρεθεί μια λύση
 

Posted Thu 03 Nov 22 @ 2:24 pm
Σε αυτό το σημείο μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις δοκιμές.
Για παράδειγμα δοκίμασε χωρίς την SL3 να δεις αν εξακολουθείς να έχεις το πρόβλημα ή όχι.
Μετά δοκίμασε χωρίς τα CDJ κ.ο.κ.
 

Posted Thu 03 Nov 22 @ 9:50 pm