Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Color Effects dropdown list not showing

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djachiPRO InfinityMember since 2005
Καλησπέρα παιδιά,

Virtual DJ v.8.3 b5003 Windows 10

Με το default skin, αν κανω κλικ στο text "filter" κάτω από το knob filter (είτε για το deck 1 είτε για το deck 2) μου εμφανίζει dropdown list με τα διαθέσιμα color effects

Αν αντιγράψω το default skin σε κάποιον άλλο φάκελο (για να κάνω κάποια edits στην πορεία) και επιλέξω αυτό το skin, τότε δεν εμφανίζει καμία λίστα κάνοντας κλικ στο ίδιο σημείο. Κι αυτό, χωρίς να έχω πειράξει ΤΙΠΟΤΑ. Απλά κάνοντας αντιγραφή και αλλάζοντας απλά το Skin name στην πρώτη γραμμή του 2decks.xml για να μην υπάρχει κάποιο conflict.

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ!
 

Posted Tue 25 Jun 19 @ 6:48 pm
Μήπως δεν πειράζεις μόνο το όνομα αλλά π.χ. και την έκδοση;;;

<skin name="VirtualDJ 2018" version="8" width="1920" height="1080" nbdecks="2" comment="VirtualDJ 2018 default skin" image="2-6 Decks.png" author="Atomix Productions" preview="skinpreview.png">

Αν άλλαξες το version τότε ξαναβάλτο 8 και προσπάθησε πάλι.

Υ.Γ.: Το Version δεν είναι η version του skin αλλά η έκδοση του VirtualDJ για την οποία φτιάχτηκε το skin.
 

Posted Tue 25 Jun 19 @ 7:35 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
<skin name="Lala VirtualDJ 2018" version="8" width="1920" height="1080" nbdecks="2" comment="VirtualDJ 2018 hacked skin" image="2-6 Decks.png" author="Atomix Productions" preview="skinpreview.png">

Αυτη ειναι η πρωτη γραμμη

ΕΠΙΣΗΣ: Που ειναι ο κωδικας που εμφανιζει αυτο το dropdown???
 

Posted Tue 25 Jun 19 @ 7:39 pm
Γραμμή 3258
<button action="filter_selectcolorfx" query="filter_activate" ><tooltip></tooltip>
 

Posted Tue 25 Jun 19 @ 10:10 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Κι αν σου πω ότι δεν υπάρχει πουθενά μέσα στο σκιν αυτή η γραμμή θα με πιστέψεις;;; Κι αφού δεν υπάρχει πως εμφανίζεται το dropdown???
Και δεν υπάρχει πουθενά σε σκιν αυτή η γραμμέ με ένα search που έκανα (έψαξα με search string "filter_selectcolorfx")

Στο δικό μου 2 decks.xml στη γραμμή που μου είπες είναι αυτό:
<textoverselected dx="45" size="14" color="#aaaaaa" align="left" weight="bold" text="VIDEO" localize="true" />

το οποίο ανήκει στο <button action="skin_panel 'videomixer' on">


Υπάρχει κάπου το default skin να το ξανακατεβάσω;;;

ΥΓ: Μυστήρια πράματα!
 

Posted Wed 26 Jun 19 @ 9:12 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δεν ξέρω τι κάνεις λάθος, αλλά η διαδικασία είναι η εξής.
- Στον φάκελο Documents/VirtualDJ/skins, βεβαιώσου οτι δεν υπαρχει υπο-φάκελος με όνομα default (αν υπάρχει μετονόμασέ τον)
- Ανοιξε το VirtualDJ πήγαινε στα Settings-->Interface , επίλεξε το Default skin (πάνω μέρος) και στο δεξί μέρος κάνε κλικ εκεί που λέει edit this skin
- Θα σου ανοίξει φάκελο με όλα τα περιεχόμενα
- Ανοιξε πχ το 2 Decks.xml, κάνε ότι διορθώσεις θέλεις και κάνε Save.
Δεν χρειάζεται να συμπιέσεις τα αρχεία σε zip, ούτε να κάνεις κάτι άλλο.
- Aν ανοίξεις πάλι την καρτέλα Inteface από τα Settings, θα πρέπει να βλέπεις και σκιν με όνομα Default (edit). Αυτό ειναι το διορθωμένο.

Σημείωσεις
1) το "default" "VirtualDJ 8" κλπ είναι ονόματα δεσμευμένα και δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να ονομάσεις ένα custom skin
2) Σε προηγούμενες εκδόσεις οι φάκελοι μέσα στον φάκελο skins, δεν εμφανίζονταν σαν skins στο VirtualDJ, τώρα όμως εμφανίζονται αφού διαβαζει και τους υποφακέλους.
 

Posted Wed 26 Jun 19 @ 8:52 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Dad, αυτη τη διαδικασία κάνω. Και μάλιστα έσβησα ό,τι υποφακέλους είχα. Το θέμα είναι ότι στο default skin ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η γραμμή που ανέφερε ο Phantom. Εκεί έχω φάει κόλλημα και δεν καταλαβαίνω τι παίζει.
Θέλεις να σου κάνω paste όλο το xml?
 

Posted Thu 27 Jun 19 @ 9:37 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
Εκανα το εξής τελικά, γιατί η ημερομηνία στο default skin ήταν 2018 (στα attributes του file). Εσβησα εντελώς τον φάκελο default (και τον iPhone) από τον φάκελο skins και έτρεξα το virtual.
Εφτιαξε εναν κενο φάκελο iPhone και μόνο. Πήγα στο edit default skin και τότε έφτιαξε έναν φάκελο default (το οποίο skin το εμφανίζει σαν default (edit) ) και έκανα τις διορθώσεις που ήθελα.

Σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια.
 

Posted Thu 27 Jun 19 @ 10:36 am


(Old topics and forums are automatically closed)