Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΕΝΤΑΣΗ ΗΧΕΙΩΝ

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Θα ηθελα να μου πει καποιος ποια πρεπει να ειναι η ανωτερη ενταση στα ηχεια μου (jbl eon 615) γιατι εκαψα την κορνα σε ενα απο αυτα...
 

Posted Mon 13 May 19 @ 6:28 am
Αν και δεν το διατυπώνεις ορθά, θα σου πω ποια είναι η διαδικασία και όχι η ρύθμιση. Την ρύθμιση θα την κάνεις εσύ...

1. Το ιδεατό θα ήταν να μπορέσεις να βρεις ένα δείγμα σε wav μορφή από pink noise, με peak normalization στα 0db. Εάν αυτό σου είναι δύσκολο, τότε βρες 2 - 3 κομμάτια σε wav μορφή, με peak normalization στα 0db.

2. Ρυθμίζεις τα knobs του WEGO 3:
a. Το Channel Volume στο max.
b. Το Master Volume στη θέση "ώρα 12".

3. Ρυθμίζεις τα knobs του JBL Eon 615:
c. Το Gain στη θέση "ώρα 12".
d. Το Master Volume στo min.

4. Αναπαράγεις το δείγμα ή το εκάστοτε κομμάτι και αρχίζεις να αυξάνεις το Master Volume του 615, μέχρι του σημείου όπου οριακά δεν ανάβει το led του limit.

4.1. Εάν το Master Volume του 615 φτάσει "ώρα 9" και ανάψει το led του limit, τότε επανέλαβε το βήμα #4, έχοντας αλλάξει την ρύθμιση #c, από "ώρα 12" σε "ώρα 10".

4.2. Εάν το Master Volume του 615 φτάσει στο max και παρ' όλα αυτά δεν ανάψει το led του limit, τότε επανέλαβε το βήμα #4, έχοντας αλλάξει την ρύθμιση #c, από "ώρα 12" σε "ώρα 2".

Εφόσον ολοκληρώσεις την διαδικασία, θα γνωρίζεις πλέον ότι όταν το Master Volume του WEGO 3 βρίσκεται σε "ώρα 12", τότε θα λαμβάνεις την μέγιστη ένταση από τα ηχεία σου, εφόσον βέβαια αναπαράγεις wav αρχεία, εγγεγραμμένα έως 0db.
Καλό, όμως, θα είναι να συνεχίσεις να ελέγχεις το led του limit για αρκετό καιρό, ώστε εάν διαπιστώσεις ότι ανάβει συχνά (και όχι μόνο 1 -2 φορές σε ολόκληρο το set σου), τότε να μειώσεις ελαφρώς το Master Volume του 615.

Από κει και πέρα, εάν ξεφύγεις με το Master Volume του WEGO 3, να ξέρεις ότι και πάλι θα πάρεις κάτι στα χέρια! Οπότε πρόσεχε...
 

Posted Mon 13 May 19 @ 10:53 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Μπράβο ρε θηρίο !!! πως κατάφερες να κάψεις 300watt αυτοενισχυομενη κόρνα ???
Κατά την γνώμη μου δυο λόγοι παίζουν ...
1ον Οι στάθμες σου είναι στο διάστημα & 2ον έχεις κάποιο καλώδιο - κουμπί χαλασμένο.
 

Posted Mon 13 May 19 @ 7:16 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες θα τις εφαρμόσω αμεσα και θα ενημερώσω
 

Posted Tue 14 May 19 @ 4:29 am
Απλά τα αρχεία που παίζω είναι όλα σε μορφή mp3 αλλάζει κάτι στις παραπάνω οδηγίες?
 

Posted Tue 14 May 19 @ 4:40 am
Nope... Αλλά, τις ρυθμίσεις θα τις κάνεις με wav αρχεία, όχι με mp3!
 

Posted Tue 14 May 19 @ 5:16 am
Οκ σε ευχαριστώ πολύ....
 

Posted Tue 14 May 19 @ 5:37 am
Καλημερα Γιωργο εκανα το σεταρισμα με τις παραμετρους που μου ειπες ακριβως με αρχειο wav, απλα διαπιστωσα οτι οταν το κουμπι του μικροφωνου απο τα jbl ειναι στην θεση mic ο ηχος ειναι δυνατοτερος και αναβει το limit του master volume ενω οταν ειναι στην θεση line η ενταση ειναι χαμηλοτερη και δεν αναβει το limit.Eυχαριστω εκ των προτερων ....
 

Posted Tue 28 May 19 @ 4:08 am
Bro...

Το εν λόγω button αλλάζει το "είδος" της εισόδου! Όταν είναι στο mic, τροποποιεί το εσωτερικό κύκλωμα, ώστε να δέχεται χαμηλής έντασης σήμα και να το ενισχύει πολύ περισσότερο, απ' ότι όταν είναι στο line.

Εννοείται πως η ορθή ρύθμιση στην περίπτωση σου είναι στο line και εννοείται ότι ένα τέτοιο "λάθος" μπορεί να καταστρέψει το όποιο ηχείο...
 

Posted Tue 28 May 19 @ 4:45 am
ευχαριστω πολυ
 

Posted Tue 28 May 19 @ 5:26 am
αν ήταν στο MIC εξηγεί και γιατί έκαψες τις κόρνες ... ξοδεύετε εκατοντάδες ευρό σε εξοπλισμό και δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε το manual ...
 

Posted Tue 28 May 19 @ 9:58 am
πρωτον φιλαρακι δεν απευθυνθηκα σε σενα,δευτερο ποτε δεν τα επαιξα με το buton στο mic,τριτον διαβασα πολυ καλα το manual...απλα πολλες φορες τα εχω παιξει στο οριο και οσο αφορα τα λεφτα που λες δε νομιζω να σου ζητησα δανεικα για να τα παρω...
 

Posted Tue 28 May 19 @ 10:19 am
oulousidis wrote :
πρωτον φιλαρακι δεν απευθυνθηκα σε σενα,δευτερο ποτε δεν τα επαιξα με το buton στο mic,τριτον διαβασα πολυ καλα το manual...απλα πολλες φορες τα εχω παιξει στο οριο και οσο αφορα τα λεφτα που λες δε νομιζω να σου ζητησα δανεικα για να τα παρω...


:-)

 

Posted Tue 28 May 19 @ 10:22 am
oulousidis wrote :
πρωτον φιλαρακι δεν απευθυνθηκα σε σενα,δευτερο ποτε δεν τα επαιξα με το buton στο mic,τριτον διαβασα πολυ καλα το manual...απλα πολλες φορες τα εχω παιξει στο οριο και οσο αφορα τα λεφτα που λες δε νομιζω να σου ζητησα δανεικα για να τα παρω...


Μην αρπαζεσαι ετσι ευκολα... δεν σου ειπε κατι κακο.. τροφη για σκεψη σου εδωσε..εδω ειναι ολοι για να βοηθανε και αν καποιος παλιος πει και μια κουβεντα δεν το κανει για να σε θιξει. Μαλλον να σε προβληματισει ηθελε και να σου τονισει πως καποια λαθη δςν επιτρεπονται. Φιλικα παντα
 

Posted Tue 28 May 19 @ 8:56 pm
Αν διαβασεις ολες τις προηγουμενες αναρτησεις μου θα δεις οτι μιλαω παντα με ευγενια και σεβομαι ολους εδω μεσα,ποτε δε προσβαλα καποιον η μιλησα απαξιωτικα ποτε επομενως νομιζω ειναι λογικο να περιμενω και απο τον αλλο τετοια συμπεριφορα,αν ομως ο αλλος μιλαει οπως ο κυριος τοτε μπορω με μεγαλη ευκολια να προσαρμοστω στο επιπεδο του...ευχαριστω παντως για την επισημανση σου
 

Posted Wed 29 May 19 @ 7:45 am


(Old topics and forums are automatically closed)