Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: metavasi apo virtual 7.4 sto 8 xoris na xathei tipota (cues - virtual folders (kokkinoi fakeloi) klp...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Kalispera thelo na kano metavasi apo to Virtual 7.4 sto 8
ginetai auto xoris na xathei tipota kai na parameinei akrivos os exoun mexri auti ti stigmi (cues - virtual folders (kokkinoi fakeloi) kai genika ola opos ta exo auti ti stigmi pou paizo me to 7.4 ???
 

Posted Fri 07 Sep 18 @ 2:30 pm
Το VirtualDJ 8 την πρώτη φορά που θα το τρέξεις διαβάζει όλα τα στοιχεία της έκδοσης 7, κάνει τις απαραίτητες μετατροπές και δημιουργεί δικά του αρχεία τα οποία και χρησιμοποιεί στη συνέχεια ανεξάρτητα από το 7.

Γενικά δεν θα χάσεις τίποτα, αλλά υπάρχουν μερικές αλλαγές στη δομή του browser που ίσως χρειαστείς μερικές μέρες για να συνηθίσεις.
 

Posted Fri 07 Sep 18 @ 3:09 pm
epidei dokimasa tin free demo ekdosi xoris na tin koumposo me controller sto laptop pou exo sto spiti gia na do an mou ta krataei kai den mou eixe kratisei tous kokkinous fakelous kato gia auto se rotao

eixa peripou 10 kai mou evgale mono tous 2 kai einai olokliri diadikasia na tous ftiakso apo tin arxi giati pairno mousiki apo diaforetikous fakelous gia na ftiakso tous kokkinous den pairno enan etoimo kai apla ton ftiaxno

 

Posted Fri 07 Sep 18 @ 3:13 pm
se rotao giati einai ipervolika periorismenos o xronos mou douleuo non stop kai i diadikasia na tous ftiakso apo tin arxi thelei para poli xrono ektos kai an tous apothikeuso kapou etsi opos einai prin kano tin alagi apo to 7 sto 8

epidei alazo kai controller me tin pionner sr 2 einai plires simvato to programma ??

euxaristo poli gia tis apantiseis kai tin voitheia!!!
 

Posted Fri 07 Sep 18 @ 3:20 pm
1) Μην γράφεις Greeklish
2) Όπως σου είπα η δομή του browser έχει αλλάξει. Κανονικά πρέπει να σου μετατρέψει όλους τους κόκκινους φακέλους, αλλά δεν θα τους δεις "έξω" στον browser αλλά μέσα στον ειδικό φάκελο "Λίστες & Συμβουλές"
3) Ναι η SR2 παίζει μια χαρά

4) Από τη στιγμή που το πρόγραμμα έχει κάνει ήδη τις μετατροπές δεν θα τις ξανακάνει. Αν δεν βρίσκεις τα Virtual Folders που έχεις, άνοιξε το 7, φόρτωσε ένα - ένα τα Virtual Folders στην Playlist και αποθήκευσε τα. Μετά άνοιξε το 8, φόρτωσε την playlist και φτιάξε νέο εικονικό φάκελο από την playlist. Η διαδικασία αυτή δεν πρέπει να σου πάρει πάνω από 10 λεπτά...

5) Υπάρχει κι άλλος τρόπος να ξαναφτιάξεις τις βάσεις και τις λίστες από το 7 στο 8 αλλά θέλει προσοχή και όχι να το κάνεις βιαστικά. Οπότε ακολούθα την διαδικασία ανακατασκευής.
 

Posted Fri 07 Sep 18 @ 4:20 pm
αγορασα σημερα το virtual dj 8 το εκανα εγκατασταση και τα cue μου δεν ειναι οπως τα ειχα στην εκδοση 7 που ειχα πριν γιατι ???

πρεπει να παρω την databace απο το προηγουμενο και να την προσθεσω καπου ???



 

Posted Tue 11 Sep 18 @ 6:43 pm
Λοιπόν ακολούθησε προσεκτικά τα παρακάτω βήματα:

1) Κλείσε το VitualDJ (και το 7 και το 8)
2) Πήγαινε στο φάκελο Documents\VirtualDJ
3) Βρες ένα αρχείο database.xml (ΟΧΙ το VirtualDJ Database v6.xml)
4) Σβήσε το αρχείο database.xml
5) Πήγαινε στον εξωτερικό δίσκο (ή σε οποιονδήποτε άλλο δίσκο έχεις τον υπολογιστή σου εκτός του C)
6) Θα δεις ένα φάκελο VirtualDJ
7) Άνοιξε τον φάκελο και σβήσε από μέσα το αρχείο database.xml
8) Επανέλαβε τα βήματα 5-7 για όλους τους δίσκους που τυχόν έχεις (πλην του C)

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ VirtualDJ Database v6.xml και VirtualDJ Local Database v6.xml

9) Σύνδεσε όλους τους δίσκους που χρησιμοποιείς στον υπολογιστή σου
10) Άνοιξε το VirtualDJ 8

Λογικά το VirtualDJ θα μετατρέψει τις βάσεις του VirtualDJ 7 σε βάσεις του VirtualDJ 8 (θα κάνει αντίγραφο)
Από εδώ και μετά κάθε έκδοση (7 & 8) θα χρησιμοποιεί την δική της βάση και τα δικά της CUE

Υ.Γ.:
Η scan engine του 8 δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με τη scan engine του 7. Έτσι λοιπόν είναι απαραίτητο το 8 να ξανασκανάρει τα κομμάτια για BPM, gain κτλ.
Δεν χρειάζεται να το κάνεις μαζικά αν δεν θες, αλλά κάθε φορά που θα φορτώνεις ένα ασκανάριστο (με την scan engine του 8) κομμάτι στα decks το πρόγραμμα αυτόματα θα κάνει scan από μόνο του, και αυτό είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
 

Posted Tue 11 Sep 18 @ 7:28 pm
Για να μην κανω καποιο λαθος και τρεχω και δεν φτανω ξαναρωταω ....


Μπαινω (ο υπολογιστης μου μεσα στον φακελο εγγραφα μεσα στον φακελο virtual dj και σβηνω μονο το αρχειο database.xml

Δεν εχω πουθενα αλλου μουσικη μονο στον υπολογιστη μου στην επιφανεια εργασιας

Εκει (ο υπολογιστης μου μεσα στον φακελο εγγραφα μεσα στον φακελο virtual dj) Δεν επιρεαζει τον Δισκο C ???

Δεν ειμαι γνωστης για αυτο ρωταω και κουραζω λιγο

παντα μου το σεταρε ενας φιλος και εγω δεν εχω γνωση σε αυτο

Ευχαριστω
 

Posted Wed 12 Sep 18 @ 3:35 pm
Ναι, ακριβώς αυτό κάνεις
 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 10:23 am
Ευχαριστω παρα παρα πολυ για ολα για την βοηθεια... ειναι οπως πριν και οι φακελοι και τα cue να ειστε καλα !!!
 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 12:32 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
καλησπερα πως μεταφερω την database virtual dj 8.3 απο windows 10 σε mac high sierra;
ευχαριστω
 

Posted Sat 25 May 19 @ 10:30 am
Αν δεν μιλάμε για εξωτερικό δίσκο (όπου δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι) τότε ΔΕΝ μπορείς.
Η μετάβαση από Windows σε MAC (και το αντίστροφο) δεν απαιτεί μια απλή "αντιγραφή" της βάσης για να ολοκληρωθεί, αλλά μετασχηματισμό της.
 

Posted Tue 28 May 19 @ 1:50 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Σε ευχαριστώ πολυ
 

Posted Tue 28 May 19 @ 8:02 pm
Καλύτερα να μας πεις που είναι αποθηκευμένη η μουσική σου στον υπολογιστή Windows για να σου πούμε πως μπορείς να την μεταφέρεις στο MAC χωρίς να χάσεις κάτι. ;)
 

Posted Wed 29 May 19 @ 6:55 am


(Old topics and forums are automatically closed)