Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Κοψίματα στον ήχο.....

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Καλημέρα σε όλη την ομάδα...!!!

Τα κοψίματα στον ήχο γίνονται όταν κάνω load και όταν το πρώτο hotcue βρίσκεται κάπου στην μέση του τραγουδιού. Επίσης τώρα τελευταία έχει παρατηρηθεί ότι το load των τραγουδιών έχει γίνει πιο αργό με αποτέλεσμα τα κοψίματα να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια και να είναι πιο συχνά.
Παίζω με sz και nxs2 και OS X Lion 10.7.5 αν αυτό βοηθάει.....
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 3:39 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αν ξανα-φορτώσεις το ίδο κομμάτι (φορτώσεις ενα άλλο πριν και ξανά το ίδιο), ο χρόνος φόρτωσης είναι το ίδιο αργός ή καλύτερος ? Αν βελτιώνεται, κάνε ενα batch-analyze τη μουσική σου βιβλιοθήκη. Έχει γίνει πρόσφατα ενα update στην BPM Engine και κάνει αυτόματα re-analyze τα τραγούδια που δεν έχουν ξανα-παιχτεί με αυτή.

Γιατί έχεις μείνει τοσο πισω σε λειτουργικό ? Είσαι κοντά στις minimum απαιτήσεις. Τι χαρακτηριστικά (cpu, ram) έχει το Mac σου ?

Όταν το τραγούδι φορτώνει, πόσο ψηλά παει η % CPU ?

Δοκίμασε το latency (Settings-->Options (Επιλογές)) στη διπλάσια τιμή από οτι είναι και δες αν έχει διαφορά
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 3:45 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Ο χρόνος φόρτωσης δεν αλλάζει, παραμένει ίδιος.
Έχω ξεμείνει στα Lion γιατί απ'ότι διαβάζω είναι τα πιο σταθερά και ξέρω πολλές περιπτώσεις που έχουν ξαναγυρίσει σε αυτά. Βέβαια θα ήθελα πολύ να πάω στα sierra αν ήξερα ότι θα ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν θα είχα θέματα...
Ένα MacBook 2011 έχω στα 2.4 με 16 ram.
Κατά την φόρτωση τραγουδιού δεν μου ανεβάζει πάνω από 40-50%.
Όταν διπλασιάζω το Latency ο χρόνος κοψίματος μειώνετε. Από 256 σε 512 όπως και 1024 τα κοψίματα συνεχίζουν αλλά μειώνεται ο χρόνος.
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 4:08 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
δοκίμασε το SongLoadPriority setting στο Low

 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 4:16 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Βελτιώθηκε αισθητά αλλά ένα μικρό κόμπιασμα συνεχίζει και το κάνει.
Μια τελευταία ερωτηση συνονόματε Μπάμπη.: εάν κάνω update στα firmware του sz και των nsx2 θα έχω κάποιο θέμα με το software.? Σε πιο παλιά αναβάθμιση είχα....

Υ.Γ:Αν κάποιος παίζει με sierra ας μας πει την εμπειρία του μπας και τα εμπιστευτούμε.......
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 5:21 am
Βασικά το Firmware Update επιβάλλεται.
Επίσης αν αυτό σε βοηθάει έχω συνάδελφο και φίλο που κάθε Π/Σ "ξεσκίζει" την SZ με MBP και OS X Sierra χωρίς το παραμικρό "κιχ"
Και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με Sierra και την RZ αλλά εγώ το MBP το χρησιμοποιώ σε ελεγχόμενο περιβάλλον (τα κανονικά μου events τα κάνω με ASUS ROG / Win 10) οπότε η προσωπική μου εμπειρία δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.
Όσον αφορά το λειτουργικό:
Το Lion είναι λειτουργικό 6 χρονών και από τότε η Apple έχει βγάλει άλλες 5 major εκδόσεις και πάμε για την έκτη.
Θεωρώ χαζό τον λόγο που "μένεις πίσω" ειδικά αν σκεφτείς οτι τα πάντα (πρόγραμμα, drivers κτλ) προχωράνε μπροστά.
Καταλαβαίνω το πισογύρισμα "μίας" έκδοσης αν αυτή δεν κάθεται καλά. Αλλά όχι το ταμπούρωμα, και ειδικά σε τόσο παλιά έκδοση. Τέλος αυτό που ξέρω εγώ προσωπικά είναι οτι αυτό που δημιούργησε πρόβλημα σε κάποιους χρήστες ήταν η απευθείας αναβάθμιση από Lion σε Mountain Lion ή Mountain Lion σε Mavericks. Οι ίδιοι χρήστες κάνοντας format κατά την αναβάθμιση (clean install) δεν ξαναείχαν πρόβλημα με το νέο λειτουργικό.

Και μια παρατήρηση για το πρόβλημα σου:
Το γεγονός οτι ο ήχος κόβει στο φόρτωμα και οτι η διάρκεια του εξαρτάται από το Latency δείχνει αδυναμία του συστήματος να κρατήσει την επικοινωνία με την κάρτα ήχου απρόσκοπτη.
Ερωτήσεις λοιπόν: Από που φορτώνεις τα κομμάτια σου; Από εξωτερικό σκληρό; Αν ναι, τι προδιαγραφές έχει αυτός ο δίσκος. Τι μάρκα είναι, τι χρονολογίας κτλ.
Έχει δικό του ρεύμα; Ακόμα κι αν έχει δικό του ρεύμα δοκίμασες σε άλλη USB, άλλο καλώδιο / hub με ρεύμα;
Δοκίμασες να κάνεις optimize τον δίσκο (έλεγχο, defrag κτλ). Πόσο χώρο (επί τις 100) έχει ελεύθερο;
Έχεις το ίδιο πρόβλημα αν φορτώνεις τραγούδια από τον εσωτερικό δίσκο;
Αν άλλαξες το CD-ROM για να βάλεις σκληρό δίσκο (όπως έχουν κάνει πολλοί) δοκίμασες να φορτώσεις κομμάτια από τον δίσκο που ΔΕΝ είναι στο CD-BAY ?

Τέλος, μπορείς να κατεβάσεις το song load priority στο idle και να δεις πόσο θα σε βοηθήσει.
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 6:21 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Έχω 2 ssd στο MacBook Από τους οποίους ο ένας Samsung 850 evo περιέχει την μουσική. Το 50% του σκληρού είναι ελεύθερο.
Σκοπεύω να κάνω καθαρή εγκατάσταση (βασικά δεν γνωρίζω πως) και έχω υπόνοιες με τα λεγόμενα σας ότι επειδή κάποια στιγμή έκανα ενημερώσεις στα lion μήπως φταίει αυτό για τα κομπιάσματα
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 8:15 am
Με SSD δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται ο ήχος από το φόρτωμα κομματιών ούτε και από το load priority.
Κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά.
Επίσης το λειτουργικό σου (Lion) ΔΕΝ είναι βελτιστοποιημένο για να χρησιμοποιεί SSD. Ή για να το θέσω αλλιώς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρον τις δυνατότητες ενός SSD.
Θα σου πρότεινα αναβάθμιση τουλάχιστον σε Mavericks αν θες να εκμεταλλευθείς τον SSD.
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 10:10 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Τι πιθανότητες έχω να δουλέψει σωστά το MacBook εάν κάνω εγκατάσταση από πάνω.???
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 10:16 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Ποιούς φακέλους από το προγραμμα κρατάω.?
Όλον τον documents.?
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 10:18 am
yamitdm wrote :
Τι πιθανότητες έχω να δουλέψει σωστά το MacBook εάν κάνω εγκατάσταση από πάνω.???


Με βάση αυτά που αναφέρεις, 50-50

yamitdm wrote :
Ποιούς φακέλους από το προγραμμα κρατάω.?
Όλον τον documents.?


/Documents/VirtualDj

Εφόσον όλη η μουσική σου είναι στο δεύτερο δίσκο, αυτός είναι ο μόνος φάκελος που χρειάζεται να κάνεις backup όσον αφορά το VirtualDj
 

Posted Tue 04 Jul 17 @ 11:06 am
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Αναβάθμιση σε Sierra έγινε τελικά με απόλυτη επιτυχία. Το πρόγραμμα παίζει ασταμάτητα 5 ώρες πάνω στην RANE sl3 και τα nxs2 χωρίς να κάνει το παραμικρό. 1000 μπράβο στην ομάδα γιατί πιστεύω ότι μετά την 3780 εκτός όλα τα άλλα, βελτίωσε αισθητά και το ηχητικό αποτέλεσμα του software
 

Posted Thu 13 Jul 17 @ 6:54 pm


(Old topics and forums are automatically closed)